Asi tak nějak lze prezentovat vyjádření místopředsedy Českomoravského fotbalového svazu Jaroslava Vacka pro média.

Ten uvedl, že v příští sezoně bude český fotbal hospodařit s částkou o pětadvacet procent nižší než doposud. Ovšem chybějící prostředky lze podle Vacka získat v „nižších patrech“ fotbalu.

„Jde mi hlavně o okresní svazy. Celkem jich je 76, z toho 39 má vlastní příjmy nula. Toto je potřeba zlepšit,“ sdělil novinářům Vacek.

Mezi svazy bez sponzorských příjmů patří například i šumperský. Podle jeho předsedy Ludvíka Žáka je však diskutabilní, zda mají okresní svazy hledat sponzory, nota bene, když sponzorské peníze nemohou použít na chod samotného svazu.

„Samozřejmě se nebráníme tomu, aby nějaký sponzor poskytnul finance fotbalu prostřednictvím okresního svazu, jenže si nemyslím, že to fotbalu jako takovému může zásadně pomoci,“ Žák.

Fotbalové svazy totiž podle Žáka nemají konkurovat fotbalovým klubům na poli hledání sponzorů.

„Naše práce spočívá v organizaci fotbalových soutěží. To je náš hlavní a téměř jediný úkol. Sponzorské peníze pak nesmíme použít například na mzdy, ale například na turnaje mládeže, nebo na spolufinancování školení fotbalových funkcionářů a tak podobně,“ vysvětluje Žák.

Svaz má příjmy například ze soutěžních záloh, svůj rozpočet podle Žáka jde ze 70 procent do mládeže, 30 procent spotřebuje chod fotbalového svazu.