A protože nic v dnešním světě není černobílé, každý má svou pravdu. Klub měl ambice se v Moravskoslezské lize zachránit, což se naplnilo už po podzimní části, fanoušci ale chtěli i na jaře sledovat skvělé výkony.

Na jaře ale zábřežské Sulko výsledkově příliš nenadchlo a v jarní tabulce patřilo k týmům u dna.

„Jenže mě jarní a podzimní tabulky nezajímají, já se starám jen o celkový výsledek. Měli jsme cíl se udržet, skončili jsme šestí, to je důvod ke spokojenosti,“ říká Lubomír Hrdlovič, sportovní ředitel klubu SK Sulko Zábřeh.

Tým se v předchozí sezoně horko těžko zachraňoval, na počátku uplynulé sezony dokázal tehdejší kouč Jiří Balcárek poskládat silné a zkušené mužstvo, které nakonec skončilo po podzimní části druhé. Fanoušci byli nadšeni, jenže nepříliš bohatý klub rázem najel na spořivé jaro. Někteří hráči z týmu odešli a úzký kádr navíc začaly trápit zranění.

„Když vám jeden dva dobří hráči odejdou a zbývající opory mají zdravotní potíže, to se na výsledcích musí projevit,“ říká Balcárek, který v jarní části odešel trénovat druholigovou Karvinou a u zábřežského týmu ho nahradil Vlastimil Palička.

A zatímco byl na podzim Zábřeh postrachem celé ligy, na jaře se hodně trápil.

Uspokojení = horší výkony

„Ono se tam sešlo několik důvodů. Odchody, zranění, občas chybělo střelecké štěstí a patrně i určité uspokojení z podzimu,“ vypočítává Balcárek.

Uspokojení.

Podle mnohých hlavní důvod nevalných jarních výsledků.

„Uspokojení z toho, že už se nemůže sestoupit, bylo na jaře cítit v klubu velmi silně. A ono se to potom těžko vyhne hráčům,“ konstatuje Vlastimil Palička.

Ovšem i on předloží podobné argumenty ohledně horšího jara jako jeho předchůdce Balcárek: úzký kádr, nemoci a zranění, bídná koncovka.

„Tým nehrál až na výjimky zle, ovšem měli jsme obrovský problém dát gól,“ říká Palička.

„Natrénovat se dá ledacos, i to, jak postupně útočit do obranného bloku, ale v prostoru kolem vápna a ve vápně se teprve ukáže kvalita hráče, jestli umí zakončit nebo vyprodukovat finální přihrávku. To jsou věci, co trénovat nejdou. A v tomhle byla kvalita jarního kádru přeci jen horší než u toho podzimního,“ říká Balcárek.

Málo muziky, ale za málo peněz

A i když fanoušci asi na jaře z výkonů Sulka nejásali, nelze přehlédnout, že klub díky skvělému podzimu mohl konsolidovat svou finanční kondici.

„Nebudu zastírat, že jaro jsme chtěli odehrát v rámci možností co nejlevněji. Utrácet peníze umí každý, ale my potřebuje mít stabilní klub, ne se hnát sice za skvělým umístěním, ale na úkor budoucnosti,“ vysvětluje Hrdlovič.

A v rámci objektivity je nutné tuhle větu podtrhnout fakty: i když se dosud zábřežskému týmu mužů předhazovala velká hráčská fluktuace, nyní se už dá hovořit o kostře týmu poskládané z vlastních hráčů: Bárta, bratři Barcalové, Kalvoda, Vodák, zanedlouho bude patřit Zábřehu i Šalamoun.

Tým začíná mít kostru

„Já bych řekl, že se v Zábřehu tvoří nadstandardní kostra. Dnes je běžné, že se hráči často střídají. A tady mám k dispozici solidní zadní řady, Barcalové, Šalamoun, Kalvoda, to je hodně dobrý základ,“ vysvětluje Palička.

A další postřeh: na jaře si za Zábřeh v lize zahráli i zábřežští dorostenci.

„Nechtěl bych, aby si naši dorostenci mysleli, že jim nedáváme šanci. Mimochodem, do letní přípravy jich jde tuším sedm,“ informuje Hrdlovič.

Spořivé jaro je totiž minulostí a přestože zábřežské cíle budou stále stejné, totiž především ligu v klidu zachránit, měl by být podzim nadcházející sezony poněkud lepším divadlem pro fanoušky Sulka, než bylo jaro.

Do přípravy by dle vedení klubu mělo naskočit třicet hráčů, na zkoušku by měli přijít i zahraniční hráči, hovoří se dokonce o dvou plejerech černé pleti.

„To je pravda, na zkoušku přijdou i dva Bulhaři, během několika dní kádr zúžíme,“ říká Hrdlovič.

Zábřežskému klubu totiž nezbude než předvádět co nejlepší výkony, přitáhnout na podzim diváky bude nesmírně obtížné, protože celý podzim odehraje Sulko ve vyhnanství. Kvůli rekonstrukci jediné travnaté hrací plochy Zábřeh své domácí zápasy odehraje v azylu ve Velkých Losinách. Příprava na podzim proběhne v Sudkově.