Fotbalisté Zábřehu totiž v zimním období žijí jako psanci. Samozřejmě s nadsázkou.

Své přípravné zápasy musí všechny odehrát na hřištích soupeřů, třetiligový klub totiž zatím stále nedisponuje adekvátní tréninkovou plochou, v dnešní době umělým trávníkem.

„Že jsme jako psanci? Ale dá se to tak říct. Dnes má už pomalu každá vesnice či škola umělou trávu, jen my ne,“ říká Zdeněk Kunrt, předseda klubu SK Sulko Zábřeh.

Zábřežský fotbal má muže ve 3. lize, mládež hraje divize, pokud ale pomineme poměrně nedávno opravené tribuny se zázemím, má nejtristnější tréninkové podmínky.

Jediný trávník (o jehož kvalitě by se dalo s úspěchem pochybovat) a škvárový plácek.

A zatímco umělku mají už nějaký čas v Šumperku (zde navíc plánují i další travnaté hřiště a v zimě umělku krytou nafukovací halou), od loňského podzimu i v Mohelnici a malou umělou trávu najdete i například v Loučné nad Desnou, v Zábřehu nic.

Klub tak stále doplácí na nesrovnalosti v pozemcích v areálu stadionu, které se před lety hodně dlouho nepodařilo narovnat.

„V pozemcích už problém není, teď jde jenom o peníze a také o to, že bychom rádi nové hřiště s umělkou měli větší, než je stávající škvára. To ale zatím nesedí s územním rozhodnutím města,“ vysvětluje Kunrt.

Že by se ale mohla plocha s umělou trávou v Zábřehu objevit brzy, je poměrně dost pravděpodobné. Kraj už na tuhle akvizici přiklepnul dva miliony korun, které musí klub spotřebovat do konce června.

„Čekají mě teď jednání v Praze, chceme získat od státu na umělku v Zábřehu dotaci,“ prozradil Deníku Kunrt.

A kolik by měl stát na nové hřiště přispět? „Tak do deseti milionů korun,“ přeje se šéf zábřežské kopané.

Zábřežskou škváru si jistě dobře pamatuje například exreprezentant Radek Drulák, který před čtyřmi roky coby hráč tehdy divizních Nových Sadů hrál na zábřežském škvárovém hřišti mistrovské utkání. Nyní je Drulák poradcem zábřežské kopané. Pomůže jí k umělce?