Za oběť nízkým teplotám padl středeční přípravný duel mezi Mohelnicí a Uničovem. „Má být až dvacet pod nulou, to je už moc, v takových podmínkách se nedá hrát,“ vysvětloval důvody rušení Aleš Heidenreich, vedoucí mohelnického týmu.

A v takové zimě se nedá ani trénovat, většina koučů proto tréninky ruší nebo přesunuje do hal a tělocvičen.

„My jsme středeční trénink zrušili a zkusíme ho přesunout na čtvrtek, a to asi půjdeme do kryté atletické rovinky na Tyršově stadionu,“ říká Otto Jáně, trenér divizního Šumperku.

Zvláštní režim mají i zábřežští hráči, kouč Jiří Balcárek v úvodu týdne naordinoval spinnig, aerobic či posilovnu.

„Těch pár dní bez zátěže venku nebude mít na trénovanost hráčů žádný vliv. Raději obětuji dva dny tréninku, než aby pak hráč onemocněl a chyběl dva týdny,“ podotýká Balcárek.

I když může jeden namítnout, že se v zimě sportuje, třeba lyžuje, většina trenéru fotbalovou přípravu ve velkých mrazech opravdu odmítá.

„Ve fotbale intenzivní zátěž střídá odpočinek, hráč se zpotí, pak zase prochladne a v takové zimě to je opravdu nebezpečné,“ tvrdí Jáně.

„Když je hodně pod nulou, tak není pro tělo dobré dýchat při vysoké tepové frekvenci mrazivý vzduch. Hrozí to pak zápalem plic,“ říká Balcárek.

Přes to všechno museli trénink pod širým nebem vydržet v úterý například v Mikulovicích.

„Tady u nás nemáme možnost trénovat v nějaké tělocvičně, ale přípravu jsem kvůli počasí samozřejmě upravil. Žádná velká zátěž, kluci šli jenom výběh podle vlastního uvážení,“ prozradil Antonín Mura, trenér Mikulovic.

Fotbalový trenéři tak nyní bedlivě sledují předpovědi počasí, na víkend jsou naplánovány přípravné zápasy a pokud mrazy nepovolí, budou v ohrožení.

„Jedeme v sobotu do Opavy, ale pokud by bylo třeba kolem dvaceti pod nulou, zápas odvoláme,“ dodává Jiří Balcárek.