Pokud jste o víkendu chtěli navzdory teplotám hluboko pod nulou vyrazit na fotbal, vězte, že výběr bude hodně omezený. Fotbalové kluby jeden po druhém své zápasy kvůli mrazům ruší. Z deseti oslovených oddílů z Olomouckého kraje jich nejspíš bude hrát o víkendu minimum.

Třetiligový Zábřeh by se měl představit v Pardubicích a divizní Prostějov v Luhačovicích. „Zatím nemáme žádné negativní zprávy, takže doufáme, že se hrát bude,“ řekl trenér ambiciózního mužstva František Jura, který však přece jen přiznal, že v týdnu musel svým svěřencům upravit tréninkový program. „Byla to trochu komplikace, ale dokázali jsme si s tím poradit. Ráno a večer chodíme do haly, venku na umělce trénujeme jen mezi druhou a půl čtvrtou, pak už se to opravdu nedá,“ uvedl.

Další třetiligista, 1. HFK Olomouc, který už ve středu zrušil domácí mač s Rosicemi, měl na sobotu naplánován duel v Opavě. Ten by se podle všeho také mohl uskutečnit. Vedení obou mužstev se už v týdnu dohodlo na posunutí výkopu z 10 na 12 hodin. „V poledne už by přece jen měly být teploty o něco vyšší. S Opavou jsme v kontaktu. Celou věc konzultujeme s trenéry a řešíme společně. Zrušení zápasu je určitě možné,“ řekl sekretář 1. HFK Miroslav Derco.

Menší kluby své zápasy ruší už s předstihem. „V pondělí jsme ještě trénovali venku, ale od středy už jsme v hale. Venku se to nedá, od pěti večer už je zima a nemůžeme si dovolit, aby nám lehla polovina mančaftu. Také proto jsme zrušili i sobotní přípravné utkání v Hulíně. Doufejme, že mrazy v příštím týdnu ustoupí, jelikož bychom měli hrát ve středu v Chropyni s Troubkami,“ řekl trenér divizního Přerova Leoš Kalvoda.

Hrát nebude ani juniorka Sigmy se Znojmem, Mohelnice s Napajedly, Mikulovice s dorostem Baníku Ostrava a Uničov v Letohradě.

Nepřekvapí ani to, že hrát nechtějí týmy z krajského přeboru. „V pondělí i ve středu jsme trénink zrušili. Dnes jdeme do tělocvičny. Zápas se Šumvaldem v sobotu také hrát nebudeme,“ prozradil Jiří Navrátil, jenž v krajském přeboru trénuje Dolany.

Litovel měla jet o víkendu do Svitav, ale to, že se zápas odehraje, je nepravděpodobné. „Já budu určitě proti,“ říká litovelský trenér Tomáš Hrdlovič. „Momentálně chodíme jen dovnitř a střídáme posilovnu s halou. Venku je to teď o zdraví hráčů,“ tvrdí.

Jeho slova koneckonců potvrzují i zprávy z jiných sportovních odvětví. Ohroženo je například konání republikového šampionátu běhu na lyžích, který se má konat o víkendu v Novém Městě na Moravě. I lyžaři zvyklí na mrazivé podmínky možná budou muset závody přeložit na jiný termín.

Oficiální hranice teploty, při které se už nesmí závodit, je minus osmnáct stupňů Celsia. „Ta hranice kolem patnácti pod nulou pro nás ale bude klíčová,“ prohlásil Miroslav Petrásek, šéftrenér české reprezentace. „Pokud bude takový mráz jako dnes, tak běžci na trať nevyrazí. Lékař doporučil start maximálně do minus 15 stupňů,“ řekl ředitel mistrovství ČR Lubomír Buchta.

Fotbal o víkendu

hraje se:
Pardubice – Zábřeh
Luhačovice – Prostějov

v ohrožení:
Opava – 1. HFK Olomouc
Svitavy – Litovel

zrušeno:
Sigma B – Znojmo
Letohrad – Uničov
Mohelnice – Napajedla
Mikulovice – Baník Ostrava U19
Hulín – Přerov
Dolany – šumvald