Zklamaný ze situace, do které se klub dostal a se strachem, že ho někteří fanoušci nazvou zrádcem.

Během rozhovoru se několikrát zarazil a dlouho přemýšlel, co ze zákulisí finanční krizí zmítaného klubu vypustit na veřejnost.

„Nechci, abych si pak někde přečetl, že jsem zrádce. Ale je mi pětatřicet a chci si fotbal užívat, ne hrát ligu za každou cenu. A už jsem potřeboval nějaký nový impuls,“ říká nakonec. V rozhovoru se nakonec Pinkava projeví jako mistr diplomacie.

Patrně má zábřežský fotbal hodně rád.

Fotbal v Zábřehu, to je také Pinkava. Ale vy teď odcházíte. Proč?
Mám už svůj věk, potřebuji nový impuls, už jsem to říkal.

Ale z podzimního nebo loňského kádru nezůstal kámen na kameni, skoro všichni jsou na odchodu, to není náhoda…
Já už loni chtěl jít do nižší soutěže, ale ze Zábřehu tehdy odešlo hodně hráčů, tak jsem zůstal. Letos už je načase změnit působiště.

No, odchází hodně hráčů. Je to i proto, že klub je nebo byl v určité ne zcela dobré finanční situaci?
Určitě, to ano, ale já bych to moc nekomentoval. Já dostal nabídku od Losin, je jasné, že nemohou čekat donekonečna, tak jsem se rozhodl, že to zkusím v Losinách. Chci mít z fotbalu zase radost, což jsem v poslední době v Zábřehu neměl.

Jak vy vnímáte situaci v zábřežském fotbalu?
Není mi to lhostejné, co se v Zábřehu děje. I když odejdu, budu klukům moc přát, ať ligu udrží, i když je otázka, zda je liga pro Zábřeh tou správnou soutěží.

Jak to myslíte?
Letošní sezona je pro hráče spíše utrpením. Hrajeme fotbal, protože musíme, ne že nás baví. Už jsem se netěšil ani na tréninky. Mnohokrát jsme se na trénincích bavili, jaké to bývalo v divizi. Vyhrávalo se, chodili diváci, byla sranda, na trénincích i zápasech jsme se fotbalem bavili. Teď to bylo jiné. Museli jsme poslouchat sprosté nadávky z tribun, vedení na nás tlačilo, když jsme měli nějaké požadavky, tak nám bylo řečeno, že nevyhráváme a nebodujeme, tak co chceme.

Do Zábřehu patrně přijde trenér Jiří Balcárek a s ním mnoho hráčů ze Sigmy Olomouc. Bude tohle ještě Zábřeh?
Hm, já měl vždycky o zábřežském kádru přehled, i když jsem hrával za Holice. Ale taková situace, co teď v Zábřehu pravděpodobně nastane, takovou nepamatuji. Teď vůbec nevím, co tam bude, kdo přijde. Takže: nebude to už Zábřeh.

Finanční problémy zábřežského fotbalu začaly při postupu do ligy před dvěma lety. Nebyla chyba hrát ligu navzdory těm potížím?
Teď s odstupem času bych řekl, že to byla chyba, jenže oni ten problém dlouho maskovali, udržovali nás v domnění, že peníze jsou. Vedení nikdy nepřipustilo, že jsou potíže, vždycky nám řekli, že zítra bude líp. Jenže to zítra už trvá půldruhé sezony…

V Zábřehu není fotbal jenom mužské áčko, ale doposud i mládež. Může na mládež mít vliv třeba to, že za muže nastoupí jenom cizí hráč?
Určitě ano, bude to špatný příklad. My dříve hrávali na trénincích modelové zápasy proti mladým klukům, kteří to hodně prožívali a snažili se. Teď už nějaký čas něco takového neděláme, což je škoda. A vím, že z žákovských týmů odcházejí hráči třeba do Šumperku. Rodiče nevidí v Zábřehu perspektivu. Když vidí, jaké hráče do Zábřehu tahají, tak raději půjdou hrát třeba do Sudkova.

Jak tipujete, že to se zábřežský fotbalem dopadne?
Já si teď myslím, že pro Zábřeh by byla nejlepší soutěž divize. Ale jak dopadne v Zábřehu letošní sezona, to opravdu odhadnout nedokážu.

Pinkava v Losinách? Asi ano!

Nejlepší a nejproduktivnější fotbalista Zábřehu poslední dekády Lubomír Pinkava s největší pravděpodobností bude v jarní části fotbalové sezony oblékat dres divizních Velkých Losin.

Za ně už odehrál o víkendu přípravné utkání s HFK Olomouc.

„O Pinkavu máme zájem, o jeho hostování na půl roku vedeme jednání se Zábřehem. Domnívám se, že jednání dopadnou dobře a se Zábřehem se dohodneme,“ konstatoval Petr Strnad, kouč Velkých Losin.