Nová jižní tribuna by měla být uvedena do provozu už 11. srpna při reprezentačním utkání, ve kterém se český národní výběr utká v přátelském zápase s Marokem.

Podle šéfa Sigmy to ale nebude žádné pompézní otevření, na zápas s Marokem se fanoušci dostanou na v podstatě částečně zkolaudovanou stavbu.

„Ve smlouvě je termín dokončení stavby k 30. září 2010. Do 10. října se musí stavba zkolaudovat a předat investorovi, což jsme my. My jsme zavázání pak do 10. listopadu všem budoucím vlastníkům ubytovacích, kancelářských jednotek i parkovacích stání dát výzvu, aby si to převzali a tento proces se ukončil,“ vysvětluje Gajda.

I proto ještě neexistuje stoprocentní jistota, zdali Sigma bude moci vůbec tribunu na reprezentační klání otevřít.

„My to nestavíme. Zhotovitel, firma Gemo se k těmto termínům zavázala, my jsme se zavázali k finančnímu plnění. Všechno má své návaznosti. Nám se podařilo dohodnout s panem Uhýrkem (spolumajitel stavební firmy Gemo, pozn. aut.), že ano, 11. srpna by se tu mohlo hrát s Marokem,“ pokračuje Gajda.

„Ale v dodatku smlouvy to ještě podepsané nemáme. Ani jsme je k tomu ještě nenutili. V této chvíli je tedy pouze slib, že na zápas reprezentace bude hlediště k dispozici. Ale to musí být zároveň schválené stavebním úřadem. Musí se provést alespoň částečné kolaudační řízení, které zkolauduje ten divácký sektor pro 1900 diváků (tedy bez balkonů se 460 místy k sedění), plus záchody, občerstvení, přístupové koridory, příjezdovou komunikaci a další.“

Bez těchto podmínek ani jižní tribunu, která uzavře olomoucký stánek do celistvé podoby, otevřít nelze.

„Já nemohu podepsat smlouvu s ČMFS o mezistátním utkání, pokud nebudeme mít od firmy Gemo v dodatku smlouvy o dílo, že 10. srpna to bude všechno vyřízené, včetně stavebního úřadu. Uděláme všechno pro to, aby se to stihlo, ale z hlediska čistě formálního musí být všechno na papíře,“ opakuje Gajda.

Rozestavěná jižní tribuna Androva stadionu

Slavnostní otevření na podzim

„O žádné slavnostní otevírání tribuny ani polotribuny tedy nepůjde. Zvlášť při této příležitosti. Slavnostní otevření tribuny proběhne, až bude kompletně hotová a budou se ho účastnit ti, kteří na tom mají zásluhu. A to není ČMFS,“ naráží olomoucký funkcionář na fakt, že tribuna byla postavena ze soukromých peněz a samotný klub v ní má jen marginální podíl.

„Znovu říkám, klub to bude stát pár milionů korun z hlediska přípravy projektové dokumentace, přeložení trafostanice, vodovodní přípojky a podobně. Čili něco z infrastruktury platí klub, ale stavba jako taková je hrazena těmi, co si v ní koupili ubytovací jednotky nebo kanceláře. Klub si nechává dvě kanceláře, možná dva sky-boxy, klubovnu a prostor pro uskladnění techniky a údržbu stadionu,“ vypočítává Gajda.

Velká tabule ještě odpískaná není

V původním projektovém plánu se na nové tribuně počítalo i s velkou světelnou tabulí, respektive obrazovkou, kde by mohly být divákům vysílány kupříkladu zpomalené záběry, sporné situace nebo jiné, v Evropě již poměrně běžné obrázky.

Od tohoto záměru Sigma zatím kvůli vysoké finanční náročnosti ustoupila, nicméně do budoucna se tohoto nápadu úplně nevzdává.

„Ani toho 30. září ještě nebude všechno zlaté. Zvažovali jsme, že tam nebude velká světelná tabule, nicméně konstrukce na ni tam bude. Takže když ji tam dáme, tak asi ne v letošním roce,“ předpokládá Gajda.

Ten nevylučuje, že by se místo velkoplošné obrazovky mohlo dočasně objevit třeba logo olomouckého klubu nebo logo sponzora, který by do Sigmy zainvestoval takovou částku, aby vedení klubu zvažovalo přejmenování Androva fotbalového stadionu právě po sponzorovi.

Nebo logo sponzora a velká obrazovka.

„Tabule není odpískaná, ale je to na zváženou. Tím, že tam je konstrukce, tak tam pro ni logicky bude místo. Až se to celé dodělá, omítne, osadí se prosklenými balkony, bude to působit jako skleněný palác. Tabule možná bude, ale my pořád taky čekáme na nějakou reakci okolí,“ uvedl šédf Sigmy.

„Už jsme vypustili informaci, že stadion by se mohl pojmenovat po sponzorovi. Kdyby se našel dlouhodobý partner, který by měl za čest, že se fotbalový stadion nazývá arénou jeho jména a cosi za to by nám byl ochoten dát, tak bychom pochopitelně byli rádi a pak bychom se mohli bavit třeba i o velké obrazovce,“ nastiňuje Gajda, jak by mohly vypadat další kroky tohoto projektu.

Zvýší tribuna návštěvnost?

Olomoucká fotbalová katedrála se po dostavbě katapultuje mezi nejmodernější a nejvybavenější české stadiony. Otázkou ale zůstává, jestli to něco změní na dosavadní návštěvnosti, která na podzim činila v průměru pouhých 4664 diváků na zápas. Přestože Andrův stadion i tak patří mezi nejnavštěvovanější stánky v Česku, vidí i zde Gajda velký deficit.

„Možná to pro lidi není lákavé. Proto nám na první zápas se Slováckem nepřijde osm tisíc lidí, protože takzvaně nemají přijít na koho. Zase na ty jejich odchovance? Ten je z Prostějova, ten je od Přerova, těch pět je z Olomouce. To asi lidi nebaví. Přitom by měli mít radost. Měli by být pyšní na to, že v Sigmě jsou tak šikovní kluci a že jim dáváme šanci,“ říká Gajda.

V Olomouci se nechodí už skoro na nic

A tak první fotbalová liga nesnese měřítko se zahraničím ani s českou hokejovou extraligou, která v poslední době divácky expandovala daleko razantněji.

„Já bych to řekl bez vytáček, pro našeho diváka je momentálně hokej atraktivnější. Je tam vidět určitá kvalita, určitá jména, je to rychlejší, na ledě musí hráči celý zápas odmakat naplno, tam nikdo bruslit přestat nemůže, kdežto u fotbalu se hráč může slušně zašít,“ přemítá Gajda.

„Hlavní příčina podle mě je, že na hokej chodí mladí lidé. Ti bohužel nechodí v takové míře na fotbal. Když mají v jednom městě hokej a fotbal. Pak jsou města jako Olomouc, kde diváci nechodí už skoro na nic,“ konstatuje.

„Tady hodně lidí dojíždí do školy, do práce a vůbec z okolí, protože Olomouc ho má hodně silné. Dřív ti lidé ze Šternberka, Litovle, Uničova, Přerova, Prostějova, všichni, co mají rádi fotbal, jezdili na Sigmu. Dnes nejezdí nikdo, nebo výjimečně. Je to pohodlnost, je to víkendová televizní nabídka zahraničních lig, na českou ligu se můžete podívat na internetu,“ jmenuje Gajda alternativní víkendovou zábavu.