Jakub Heidenreich si nyní užívá světového šampionátu dvacetiletých v Egyptě, kde si český národní výběr už po dvou utkáních ve skupině zajistil postup do osmifinále. Heidenreich odehrál celé utkání proti Brazílii, ve kterém čeští mladíci urvali bod za bezbrankovou remízu.

Zde je rozhovor s Jakubem Heidenreichem, který vznikal těsně před odjezdem národního týmu do Egypta.

Většina fanoušků si asi neumí představit takové to fotbalové zákulisí, jak se například hráč dozví, že je na soupisce týmu pro šampionát? Někdo mu to zatelefonuje?
O nominaci se bavíme s trenéry dopředu. Měli jsme nějaká soustředění s U-20,pak jsem byl nominován za U-21, kterou také trénuje pan Dovalil a tak o tom padnou nějaké rozhovory. Dostávám také informace od mého agenta pana Nehody. Když přišel z ČMFS požadavek na různé formality a formuláře k vyplnění, tak jsem začal věřit, že by to mohlo vyjít. No a na konec přišla nominační listina na oddíl, což je běžná praxe a nominace byla uveřejněna také na internetu.

Jak na to reagovali doma, když jsi jim řekl, že jsi v nároďáku?
Tak samozřejmě byli rádi. Naši to sledují a možná to věděli oficiálně ještě spíše než já!

Jaké to jsou pocity, být reprezentantem?
Ten pocit je nepopsatelný. Jsem v reprezentačních výběrech od U-15, ale čím je výběr starší, tím je to takové jakoby prestižnější, což pozoruji zejména nyní, když jsem se dostal na nominaci jedenadvacítky a absolvoval jsem s ní kvalifikaci na ME. Také je rozdíl, když se jede na jednotlivé zápasy anebo když jedete na dlouhodobější akce. Byl jsem na ME U-17 a U-19. Atmosféra na těchto akcích je daleko svátečnější.

Veřejnost asi očekává od vás boj o medaile, jak to vidíš ty?
Každý bude chtít vyhrát. Minule nám kluci nastavili laťku hodně vysoko. Ve skupině máme Brazílii, Kostariku a Austrálii, takže bude úspěch už postup ze skupiny! Samozřejmě každý další postup by byl super a medaile - to je krásný sen.

Ty jsi odešel na počátku sezony ze Sigmy Olomouc do Bohemians Praha. Proč?
Abych se na šampionát probojoval, jsem udělal, co jsem mohl. Trenér Dovalil mi řekl, že pokud nebudu pravidelně nastupovat, nemůžu s nominací počítat. Tohle potkalo mého kamaráda a spoluhráče ze Sigmy Tomáše Nuce. Proto jsem šel do Bohemians Praha, což se mnohým lidem zdálo divné, ale já jsem potřeboval hrát a cítil jsem, že to by byl v současném kádru Sigmy problém. Byly i jiné nabídky, ale zájemcům vadila právě předpokládaná účast na MS. Proto děkuji panu Kubíčkovi a vedení Bohemians, že se tohle to uskutečnilo a povedlo. Je to pro mě těžké, v Olomouci nemám dokončenou školu, zařizuji si nové bydlení, ale já jsem opravdu nominaci musel podřídit vše - i osobní život a povedlo se to! Také věřím,že po návratu pomůžu Bohemians s udržením v lize!

Je to taková profláklá otázka, ale prozraď doposud svůj nejhorší zápas a naopak nejpovedenější?
Který zápas byl nejhorší… no o tom se mi moc nechce mluvit. Zápas, který se mi povedl, tak to byl asi za U-21 proti Anglii, nebo v lize proti Slavii, kdy jsem dal gól, dobrý pocit jsem měl i na podzim proti Liberci či Brnu.

Tvé vysněné angažmá? Anglie? Itálie? Německo?
Každý z nás by se chtěl dostat do zahraničí, nejvíce bych si přál samozřejmě Anglii - to je fotbalové nebe, ale byl bych rád, kdybych si mohl vyzkoušet ligu v kterékoliv fotbalově vyspělé zemi. Na šampionátu bude spousta agentů z předních evropských klubů a pro nás to je šance se ukázat.

Jakub Heidenreich

Narozen 27. dubna 1989, výška 188 cm, váha 80 kg, obránce
V současnosti hraje za Bohemians Praha (Střížkov), kam odešel na počátku letošní sezony ze Sigmy Olomouc na hostování
Rodinu má v Mohelnici (jeho starší bratr je také obránce, nastupuje za domácí tým hrající krajský přebor, jeho otec je vedoucím tohoto týmu)
Má za sebou například mistrovství Evropy do 19 let