„Co se týče počasí, naše únorová návštěva v Šumperku nebyla ideální, i proto jsme přijeli znovu,“ prozradil někdejší hráč Sigmy Olomouci či Sparty Praha během náročného programu.

Tomáš Ujfaluši je totiž garantem mezinárodního projektu ProFútbolAnalytics, který analyzuje a vyhodnocuje dovednosti mladých fotbalistů ve fyzických i technických disciplínách.

„Minule byl ještě na hřišti sníh, posbíraná data mohla oproti letnímu měření trochu zkreslovat. Dnes je ale povrch ve výborném stavu, podmínky jsou fajn a výsledky půjde daleko lépe porovnat i s výkony chlapců ve Španělsku,“ pokračoval rýmařovský rodák.

Druhé testování v tomto kalendářním roce (první proběhlo v únoru na ZŠ Sluneční) absolvovalo několik desítek budoucích nadějí šumperského klubu. Většina z nich už jednotlivá stanoviště znala, jiní je zkusili poprvé. Chlapce a dívky dorazili přímo na místo podpořit i rodinní příslušníci.

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto
Jeseník jde do krajského přeboru, řada hráčů skončí

Další testy na kempu

„Některým rodičům se výsledky nelíbí, není pro ně příjemné se dozvědět, že jejich děti na tom nejsou fotbalově dobře,“ věděl ředitel ProFútbolAnalytics v ČR Martin Mulač.

„I díky našem projektu mohou včas zjistit, jestli třeba nezkusit i jiný sport, pokud ve fotbale za ostatními zaostávají. Je to hlavně o přístupu.“

Je však zjevné, že Šumperk ve své líhni má pár vyložených talentů. „Jsou tady šikovní kluci, asi čtyři pojedou i na náš letní kemp,“ pokračoval Mulač.

„Tam uděláme další testy podle nové španělské metodiky. Pokud uvidíme, že někomu nejde střelba, tak se na to zaměříme a zlepšíme ho ve střelbě,“ vysvětlil.

Testování probíhalo celý den, od 16 hodin se do něj mohla zapojit i široká veřejnost. Zúčastnění absolvovali deset disciplín, mezi nimi zkoušku rychlosti, výbušnosti či hbitosti a silové vytrvalosti.

Na závěr akce Tomáš Ujfaluši uspořádal autogramiádu.

Trenér Bohdan Hecl
Chceme v týmu zvýšit konkurenci, říká šumperský trenér Hecl