V době všeobecné finanční krize a krachujících sportovních klubů se tohle tvrzení nezdá tolik namyšlené, pokud si uvědomíme, že Zábřeh je po podzimu na druhém místě a že na to potřebuje roční rozpočet zhruba kolem dvou milionů korun, což je v Moravskoslezské lize téměř k neuvěření.

„Pokud vím, většina klubů v třetí lize má výrazně vyšší rozpočty, třeba HFK čtyřikrát, a kde jsou v tabulce,“ říká Vojtěch Piňos, místopředseda klubu.

Popravdě, stříbrná pozice je všeobecně považována za nečekaný úspěch zábřežského fotbalu, za kterým stojí především nesmírně talentovaný kouč Jiří Balcárek. Jeho přehled o hráčích je úžasný.

„Během zimy jsme některé dražší hráče nahradili levnějšími. Levnějšími, ale stejně kvalitními. Jsou to totiž mladí kluci, co chtějí na sobě pracovat,“ říká Balcárek.

„Drahý hráč totiž není zárukou kvality. Ruku na srdce, některé kluby si žijí nad poměry, když vidím, jaké tam mají hráči platy,“ podotýká Piňos.

„Myslím si, že krize může brzy dostihnout některé kluby v lize a pak se uvidí, jak budou schopny produkovat sportovní výsledky za méně peněz. My už víme, jaké to je, jsme na to už zvyklí,“ nechal se slyšet Zdeněk Kunrt, předseda zábřežského fotbalového klubu.

Fanoušek ovšem na okolnosti nehledí, po druhém místě bude eventuální propad v jarní tabulce jistě vnímám s nevolí. Řada z příznivců Sulka si už šušká, že by se mohl jejich tým poprat i o ligu druhou.

„My se druhé lize nebráníme, jenom je to o penězích, které nemáme. Pokud se najde sponzor, proč ne, hráči by asi nebyli problém, těch bude za chvíli možná nadbytek. Ale na druhou ligu bychom potřebovali kolem patnácti milionů, to je úplně mimo naší realitu,“ vysvětluje Kunrt.

A myšlenky některých fanoušků na druhou ligu mohou (nedejbože) zažehnat už první jarní zápasy. Sulko se v přípravě prezentovalo úzkým kádrem a potížemi v obraně.

„Obranná fáze mi dělá starosti. Odešel nám stoper Suchánek, zkoušel jsem v přípravě různé jiné varianty, ale nebylo to ono. Ještě na tom musíme před zápasem se Sigmou zapracovat. V přípravě jsme dostávali hodně gólů, což se mi nelíbí,“ uvedl Balcárek.

Nicméně končit se má pozitivně: „Nebudeme hrát o sestup,“ usmívá se místopředseda Piňos.

A předseda Kunrt dodává: „Díky dotaci jsme sehnali špičkovou techniku na úpravu hřiště umělého i přírodního. Za dva miliony korun jsme pořídili poměrně luxusní traktor se sněhovou frézou, shrnovačem, nakladačem a travní sekačkou. I po této stránce jsme dobře připraveni.“

Jiří Balcárek PARTYZÁN

Že Jiří Balcárek nepatří zrovna mezi upovídané trenéry, to je všeobecně známo. Někdy z něho vydolovat informace o hráčích či názor na průběh utkání, to je jako vyslýchat partyzány – ti také nikdy nic neprozradili.
Názornou ukázkou může být následující rozhovor, ve kterém se redaktor Deníku pokoušel zjistit, jaké nabídky na angažmá měl Balcárek během zimní pauzy.

Během zimní přestávky jste jistě měl nabídky z jiných klubů?
Ano.

Z jakých?
Neřeknu.

Byly to vyšší soutěže než třetí liga?
Ano.

V Čechách nebo na Moravě?
Neřeknu.

Jiří Balcárek ROZOHNĚN

Ovšem jsou i okamžiky, kdy se i Jiří Balcárek nechá trochu unést emocemi. Jako například při dotazu, kde hodlá se svým týmem odehrát sobotní zápas ligy s juniorkou Sigmy. Zábřežské hřiště totiž po zimě moc trávník nepřipomíná (zlé jazyky tohle tvrdí i během léta).

„Proč bychom jako nemohli hrát na našem trávníku? To jsem jako nepochopil,“ zvýší hlas Balcárek.

„No, to vaše hřiště vypadá dost špatně,“ reaguje redaktor.

„Já už viděl daleko horší. A pro oba týmy to bude stejné. To jsou pořád výmluvy, na hřiště, na míč, na kopačky, já tohle tak nesnáším. Byl jsem se dívat na druhou ligu, a tam měli horší trávník, než je tady v Zábřehu,“ konstatoval Balcárek.

SK Sulko Zábřeh

soupiska