Hasiči Deník
30.12.2009

Kozlův hasičský počin: Vichr lámal stromy jako sirky

Dubicko - Do velké akce poslala dubické hasiče vichřice, která se letos 14. července přehnala nad jižní částí okresu Šumperk.

30.12.2009

Lidé sv. Floriána Dubicko: Dubické hasiče prověřila povodeň i větrná smršť

Dubicko - Stanovy Sboru dobrovolných hasičů v Dubicku schválilo tehdejší místodržitelství v roce 1898, ale sbor fungoval pravděpodobně už o dva roky dříve. Posledním impulzem pro jeho vznik byla velká slavnost hasičů ve Zvoli, na které hrála dubická kapela.

16.12.2009

Kozlův hasičský počin: Uhasili hořícího favorita

Vikýřovice - Letos v červnu si členové zásahové jednotky mohli naostro vyzkoušet to, co jen pár hodin předtím pilně nacvičovali. A to bylo hašení hořícího vozidla, simulovanou situaci hasiči natrénovali na starém vraku v Rapotínské stráni.

16.12.2009

Lidé sv. Floriána: Hasiči z Vikýřovic pomáhali při povodních

Vikýřovice - Sbor dobrovolných hasičů Vikýřovice je nejpočetnějším spolkem v obci s více než dvěma tisíci obyvateli. Jen málokterá sportovní a kulturní akce se obejde bez nich. Sbor zahrnuje osm desítek členů, z toho téměř 30 dětí.

9.12.2009

Kozlův hasičský počin: Hasičům ve Vidnavě vymření nehrozí

Vidnava - Málokterý sbor dobrovolných hasičů na Jesenicku se může pochlubit tím, že jej kromě mužů reprezentují na soutěžích i týmy žen a dětí.

9.12.2009

Lidé sv. Floriána: Hasiči ve Vidnavě se těší na novou cisternu

Vidnava – Ve Vidnavě na Jesenicku patří k prestiži být členem hasičského sboru, který má v tomto horském městě zajímavou historii. Ještě před založením sboru v roce 1876 totiž v městečku fungovala hasičská služba ve formě vodních ulic.

2.12.2009

Kozlův hasičský počin: Losinští pomáhali na Jesenicku

Velké Losiny - Když se hasičům ve Velkých Losinách 26. června letošního roku rozezněl poplach, nikdo z nich si neuměl představit, co dokáže velká voda na Jesenicku.

2.12.2009

Lidé sv. Floriána: Losinští hasiči letos vyjížděli často, hlavně kvůli počasí

Velké Losiny - Již skoro tři desítky výjezdů mají za sebou dobrovolní hasiči z Velkých Losin. Zásahová jednotka je zařazena v režimu JPO 2, což znamená, že do akce se hasiči musejí zapojit jen pár minut od vyhlášení poplachu.

25.11.2009

Kozlův hasičský počin: Nejstaršímu hasiči z Olšan je 101 let

Olšany - Olšanský sbor disponuje raritou, jakou možná žádný jiný sbor nemá. Věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším členem je celých 96 let. Ten nejmladší má pět roků a nejstarší Antonín Dokoupil oslavil v říjnu 101. narozeniny.

25.11.2009

Lidé sv. Floriána: Olšanský sbor je jeden z nejmladších

Olšany - Hasičský sbor v Olšanech slavil před třemi lety osmdesátiny. Vznikl až v roce 1926, tedy mnohem později než sbory v okolních obcích. Příčinou bylo patrně přesvědčení obecního zastupitelstva, že pro pomoc při požárech stačí německý požární sbor místní papírny.

18.11.2009

Kozlův hasičský počin: Jarní úklid obce

Uhelná - Čistá obec je název akce, při které se dobrovolní hasiči v Uhelné jako jediní v regionu už pět let pouští každé jaro do úklidu vesnice.

18.11.2009

Lidé sv. Floriána: Hasiči z Uhelné potřebují nové auto i zbrojnici

Uhelná - Příští rok oslaví hasiči v Uhelné už sto dvacáté výročí vzniku. Český sbor je ale mladší, první osídlenci pohraničí jej založili v roce 1947.

11.11.2009

Kozlův hasičský počin: Minimuzeum se starou koňskou stříkačkou

Hradec-Nová Ves - Hasiči z Hradce – Nové Vsi mají unikát, s jakým se nemůže pochlubit žádný jiný sbor v regionu. Loni v srpnu, při oslavě stoletého výročí založení sboru, otevřeli vlastní minimuzeum.

11.11.2009

Lidé sv. Floriána: V obci už patnáct let nehořelo, hasiči jezdí pomáhat jinam

Hradec–Nová Ves – Sbor dobrovolných hasičů z Hradce – Nové Vsi na Jesenicku má už sto jedna let dlouhou historii. V sousedním Hradci vznikl sbor v roce 1930.

4.11.2009

Kozlův hasičský počin: S požárem bojovali tři dny

Oskava - Velkou zkouškou připravenosti nemrlovských dobrovolných hasičů byl ničivý požár v místní firmě CNM textil (bývalý Moravolen) v létě roku 2006. Oheň tehdy likvidovalo devět hasičských jednotek.

4.11.2009

Lidé sv. Floriána: Hasiči z Nemrlova vyjíždějí pravidelně o Velikonocích

Oskava - Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Nemrlov, která slouží pro celou obec Oskavu a okolí, je připravena zasahovat kdykoliv, je totiž zařazena v režimu JPO 3. K jejich činnosti se váže jedna kuriozita: hasiči z Nemrlova jsou si totiž jistí, že Velikonoční svátky v klidu nestráví, shodou náhod se jim totiž v posledních sedmi letech rozezněl poplach právě v tyto dny.

28.10.2009

Kozlův hasičský počin: Zásah při sněhové kalamitě

Jindřichov - Jindřichovské hasiče pořádně prověřila sněhová kalamita, která udeřila 14. října v celých Jeseníkách. Museli se rozdělit na dvě skupiny a podle pokynů operačního střediska jezdili k polomům.

28.10.2009

Lidé sv. Floriána: Sbor v Jindřichově byl vždy spjat s papírnou

Jindřichov - Historie sboru dobrovolných hasičů v Jindřichově je úzce spjata s místní papírnou, v níž zpočátku působil. Obec totiž vznikla až sloučením okolních osad a vesniček v roce 1953, předtím ji tvořila vlastně jen papírna a železniční zastávka.

21.10.2009

Kozlův hasičský počin: Jednotka z Libiny bývá na místě i do tří minut

Libina - Zásahová jednotka Sboru dobrovolných hasičů v Libině bývá na místě události jako první častěji než jednotka hasičských profesionálů, kteří vyjíždějí ze Šumperka.

21.10.2009

Lidé sv. Floriána: Hasiči v Libině mají aktivní sbor i akční jednotku

Libina - Dobrovolné hasičství v obci Libina sahá až do roku 1878, kdy němečtí občané založili spolek ochránců životů a majetků. Sbor fungoval až do konce 2. světová války, po ní ale postupně Němce nahrazovali Češi, kteří se stěhovali z vnitrozemí, ale také z Podkarpatské Ukrajiny. To také znamenalo začátek novodobé historie sboru dobrovolných hasičů.

14.10.2009

Kozlův hasičský počin: Falešný poplach odnesl vyděšený muž

Bohdíkov/Raškov - Zřejmě každý sbor má na kontě i kuriózní zásah, na který se vzpomíná s pobavením. V případě raškovské jednotky to byl planý poplach, který je vyslal k hořícímu stohu v Komňátce.

14.10.2009

Lidé sv. Floriana: Historie sboru v Raškově sahá do 19. století

Bohdíkov/Raškov - Sbory dobrovolných hasičů má obec Bohdíkov hned tři, všechny s tradicí sahající do 19. století.

7.10.2009

Kozlův hasičský počin: Pomáhali při povodních

Staré Město - Až do Bernartic na Jesenicku vyjížděli pomáhat hasiči ze Starého Města při letošních červnových povodních. S touto situací se nesetkali poprvé, dobře měli v paměti zažité ničivé povodně z roku 1997, které zasáhly i Staroměstsko.

7.10.2009

Lidé sv. Floriána: Hasiči ze Starého Města se těší na nové auto

Staré Město - Je to jen pár dní, kdy se v hasičské zbrojnici ve Starém Městě rozezněly sirény avizující nutný výjezd tamních dobrovolných hasičů. Do pěti minut již hasiči ze Starého města mířili k požáru. Hořely balíky slámy, které, jak se později ukázalo, zapálily děti při hře se sirkami.

30.9.2009

Kozlův hasičský počin: Nemohli hasit, majitel budovy na hasiče střílel

Loštice /FOTOGALERIE/ - Dramatický průběh měl zásah při požáru stavebnin v Lošticích v roce 2003. Místní jednotka dorazila na místo první, ale zastavili ji policisté, které přivolal exekutor. Majitel na něj totiž začal střílet a pak budovu uvnitř zapálil.

30.9.2009

Lidé sv. Floriána: Na hasiče z Loštic spoléhá padesát obcí

Loštice - Osmdesát výjezdů od začátku letošního roku mají na svém kontě dobrovolní hasiči z Loštic. Hasili dvacet požárů, vyjížděli k patnácti dopravním nehodám a měli 42 technických zásahů, jako bylo čerpání vody nebo likvidace nebezpečného hmyzu.

23.9.2009

Kozlův hasičský počin: Ostrý zásah při hašení lesa

Bohutín - Zásah naostro si bohutínští hasiči vyzkoušeli letos v dubnu, kdy v katastru obce začal hořet les. Plameny se v lokalitě zvané Burdův vrch rozšířily na úsek o velikosti fotbalového hřiště.

23.9.2009

Lidé sv. Floriána: V Bohutíně se hasiči starají o sport i zábavu

Bohutín - Jednotky požární ochrany označené číslem pět jsou sbory dobrovolných hasičů ve většině menších obcí na Šumpersku. Jedničku v hasičské hierarchii představují profesionálové, pětku mají jednotky, které při poplachu zpravidla vyjíždějí na pomoc až jako poslední v pořadí. Také Sbor dobrovolných hasičů v Bohutíně je „pětkou,“ ale v obci se bez něj neobejde jediná kulturní a sportovní akce.

15.9.2009

Kozlův hasičský počin: Skoro půlstoletí na soutěžích

Bratrušov - Od roku 1963 se družstva žáků, dorostenců, dorostenek a mužů střídavě účastnila soutěží v požárním sportu.

15.9.2009

Lidé sv. Floriána: Bratrušovští hasiči zasahují u velkých požárů

Bratrušov - Dobře vybavená jednotka, sport, pořádání plesu i akce pro děti. Pod tím vším je možné si představit Sbor dobrovolných hasičů v Bratrušově.

9.9.2009

Kozlův hasičský počin: Hrabišín poosmé vyhrál Velkou cenu

Hrabišín - Hrabišínští hasiči dosáhli v posledních letech mnoha úspěchů v požárním sportu. Letos vyhráli už poosmé Velkou cenu okresu Šumperk, přitom dosáhli šestého prvenství v řadě, což se dosud nikomu nepodařilo. V dlouhodobé soutěži nasbírali úctyhodných 294 bodů.

9.9.2009

Lidé sv. Floriána: Hrabišínští hasiči ovládli soutěže v požárním sportu

Hrabišín - Dobrovolní hasiči v Hrabišíně mají stodvacetiletou tradici. První dobrovolný sbor byl založený v místní části Dolní Olešná v roce 1889. Do konce války zde existovaly převážně německé hasičské sbory, po válce začaly vznikat sbory české. Jeden společný hasičský útvar pro celou obec vznikl v roce 1951.

2.9.2009

Kozlův hasičský počin: Ráječští pomáhali při bahnité záplavě

Zábřeh - Pomoc dobrovolných hasičů z Ráječku lidé naposledy pocítili v květnu letošního roku, kdy se nad Zábřehem přehnala průtrž mračen. Bahno a kamení z polí nad Sokolskou ulicí v Zábřehu zaplavilo silnice, zahrady, sklepy a proniklo i do několika přízemních bytů.

2.9.2009

Lidé sv. Floriána: Ráječek, nejstarší zábřežský spolek

Zábřeh-Ráječek - Nejstarší spolek, který na území Zábřeha funguje bez přerušení – tímto titulem se může pyšnit Sbor dobrovolných hasičů Ráječek. Hasiči chrání obyvatele osady na okraji Zábřehu před nebezpečím ohně již od roku 1905.

26.8.2009

Kozlův hasičský počin: V Písečné se věnují především dětem

Písečná /FOTOGALERIE/ - Sbor dobrovolných hasičů v Písečné na Jesenicku se pyšní svými malými hasiči. Ze třiceti sborů v okrese je Písečná jednou ze šesti obcí, které reprezentují i děti a vůbec si nevedou zle.

26.8.2009

Lidé sv. Floriána: V Písečné sní o hasičárně s klubovnou

Písečná - Dobrovolní hasiči z Písečné na Jesenicku si na nudu stěžovat nemohou. Cvičí a reprezentují barvy obce při soutěžích na české půdě i v zahraničí. Každoročně pořádají Štěpánskou zábavu.

19.8.2009

Kozlův hasičský počin: Širokobrodští bojovali s velkou vodou

Široký Brod - Nejen sportem žijí dobrovolní hasiči ze Širokého Brodu. Jednotku v její historii nejvíce prověřily ničivé povodně v roce 1997, které právě rovinatou oblast Širokého Brodu a sousední Mikulovice zasáhly nejvíce a napáchaly zde obrovské škody.

19.8.2009

Lidé sv. Floriána: Hasiči ze Širokého Brodu mají na tři stovky trofejí

Široký Brod - Třiašedesát let už píší svou historii členové Sboru dobrovolných hasičů v Širokém Brodě na Jesenicku. První písemné zmínky o sboru jsou z roku 1946, starší záznamy z doby, kdy v tehdejším Breitenfurthu žilo převážně německé obyvatelstvo, se nedochovaly.

12.8.2009

Kozlův hasičský počin: Mikulovické prověřily především povodně

Mikulovice - Hasiči z Mikulovic při povodních v roce 1997 nevěděli, kam dřív skočit. V Mikulovicích řádila voda nejvíce, brala s sebou i domy.

12.8.2009

Lidé sv. Floriána: Mikulovičtí mají profiposádku

Mikulovice - Novodobá historie sboru dobrovolných hasičů v Mikulovicích na Jesenicku se datuje od roku 1946, kdy do pohraničí přišli po odsunu Němců první čeští dosídlenci.

5.8.2009

Kozlův hasičský počin: Malínští byli odměněni nejvyšším vyznamenáním

Nový Malín - Nejen požárním sportem žije malínský sbor. Výjezdová jednotka sboru, která velice úzce spolupracuje s profesionály ze Šumperka, je jednou z nejvytíženějších jednotek své kategorie na Šumpersku.

5.8.2009

Lidé sv. Floriána: Malínští hasiči sbírají tituly

Nový Malín - Dějiny novomalínského českého sboru dobrovolných hasičů počínají rokem 1945, kdy byl sbor v tehdejším Frankštátě založen místními občany. Ti vesnici dosídlili po odchodu německého obyvatelstva.

29.7.2009

Kozlův hasičský počin: Zachraňovali vlastní obec od záplavy bahnem

Kolšov - Na letošní 11. květen řada kolšovských obyvatel nezapomene. Meteorologové na ten již předem avizovali bouřky a krupobití. Černá mračna nad Kolšovem proletěla kolem druhou a třetí hodinou odpolední. Kroupy, silný vítr a provazy hustého deště měly za následek zatopení silnic.

29.7.2009

Lidé sv. Floriána: Kolšovští hasiči bodují především ve sportu

Kolšov /FOTOGALERIE/ - Historie Sboru dobrovolných hasičů v Kolšově se začala psát v roce 1904, tehdy sbor čítal devětatřicet mužů. Po více než sto letech se ale kolšovští hasiči mohou chlubit členskou základnou, kterou by jim řada obcí mohla závidět.

22.7.2009

Kozlův hasičský počin: Noční požár rodinného domu

Dolní Studénky - Jedním z větších zásahů dolnostudénských hasičů z poslední doby byl noční požár přístavby rodinného domu v srpnu 2008.

22.7.2009

Lidé sv. Floriána: Dolních Studénky, to jsou hasiči

Dolní Studénky - Od založení hasičského sboru v Dolních Studénkách uplyne 6. srpna přesně 116 let. Od počátku to byl sbor český a stejně jako dnes se podílel na kulturním životě obce.

15.7.2009

Kozlův hasičský počin: Bludovští zasahovali i v Troubkách

Bludov - Bludovští hasiči pomáhali před dvanácti lety v povodní zničených Troubkách, při letošních povodních strávili dva dny v Javorníku.

15.7.2009

Lidé sv. Floriána: Bludovští jsou pyšní na svůj areál

Bludov - Bludovští hasiči mají za sebou tradici dlouhou přesně sto třicet let. V archivu sboru se s pietou uchovává spolkový prapor, který si místní hasiči nechali zhotovit k padesátému výročí sboru. Jeho kmotřenkou byla komtesa Gabriela Zierotínová, která prapor za zvuků státní hymny také odhalila.

8.7.2009

Kozlův hasičský počin: Loučenští hasili lanovku

Loučná nad Desnou - U dramatického požáru, který v únoru 2008 zcela zlikvidoval dolní stanici lanovky nově vybudovaného lyžařského areálu na Přemyslově, byli loučenští hasiči jako první.

  • 1
  • 2

AKTUALITY Z REGIONU

VÍCE >

Internetové stránky pro hasiče nabízí

Dobrovolní hasiči jsou s více než 350 tisíci členy největší organizací v České republice. Často si je lidé spojují s požárním sportem, označovaným také jako hasičský sport, nejdůležitější je však bezesporu doplnění činnosti profesionálních hasičských sborů. Hasičské výjezdy míří kromě hašení požárů i k dopravním nehodám, ekologickým haváriím nebo na pomoc při povodních či dalších živelných pohromách. Dobrovolní hasiči mnohdy zastávají klíčovou roli i z hlediska společenského života v jednotlivých obcích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT