Novodobá historie sboru sahá již k 28. červenci 1945, kdy se sešli první zakládající členové na první ustavující schůzi. Již dva dny poté přebírali od velitele německého dobrovolného hasičského sboru veškerý hasičský majetek - zbrojnici, techniku, nářadí a výstroj. Jen pro úplnost, v tehdy německé obci Bratrušov se historie německého dobrovolného hasičského sboru tradovala od roku 1888.

Prakticky ihned po založení sboru se stali hasiči důležitým a významným spolkem v obci jak po stránce společenské, tak z pohledu zásahové jednotky.

Prvním požárem přímo v obci, u kterého hasiči zasahovali, byl požár výměnku rodiny Švestkových v dubnu roku 1949. V dalších letech vyjížděli k několika požárům v obci i mimo ni. Dařilo se také obnovovat hasičskou techniku.

„V současné době bratrušovští hasiči disponují vozidly Tatra 148 CAS 32, které pravidelně vyjíždí k zásahům a také používají Avii 31 DA jak pro dopravu osob a vybavení k zásahům, tak pro soutěžní činnost. Nejvíce byla naše zásahová jednotka vytížena v letech 1994 až 1999, kdy v okrese Šumperk vypuklo několik velikých požárů lesů a jiných objektů,“ řekl starosta sboru bratrušovských hasičů Petr Mika.

K největším zásahům akční bratrušovské jednotky patří pomoc s hašením Severomoravského divadla v Šumperku v říjnu roku 1994. Pomáhali také v okolních obcích i Šumperku při likvidaci následků povodní, které na Šumpersku řádily v roce 1997.

Hasiči obohacují kulturní dění ve své obci pořádáním plesu, který se mezi roky 1949 až 1977 konal každoročně. Tradici plesů obnovili v roce 1995.

„Hasiči se rovněž pravidelně spolupodílejí na organizaci akcí pořádaných v obci, na kterých spolupracují s ostatními spolky. Jsou to především akce pořádané pro děti,“ dodal starosta sboru Mika.