Hasiči z Uhelná mají dvě velké bolesti. První z nich je třicet let stará Avie A30. Záchranáři by rádi viděli nový a moderní vůz. Avie totiž nemá cisternu. Pokud není v blízkosti požáru zdroj vody, jsou bezmocní. Druhou bolestí je zbrojnice.

„Garáž odpovídá velikosti našeho auta. Chtěli bychom nové auto, ale to by znamenalo stavbu nové zbrojnice, protože se sem žádný jiný stroj nevejde. Problém je, že je možné získat finance na techniku, ale nikdo nám nedá dotaci na budovu. Proto ani o techniku nežádáme. Jiné sbory dostávají vyřazené vozy od profíků. Jednou dojde i na nás, ale pak bude problém, co s tím autem. Kam jej dáme?“ posteskl si starosta Uhelné Ludvík Juřík.

V letošním roce mají hasiči z Uhelné za sebou velký kus práce. Pomáhali při povodních, které pořádně prověřili jejich připravenost. Během léta stihli hasiči ve svém volném čase i vlastnoručně opravit zbrojnici.

„Elektroinstalace už byla v katastrofálním stavu. Zateplili jsme vrata. Dali jsme si do pořádku techniku. Připravili auto na technickou. Od obce jsme získali dvě místnosti, které byly nevyužité. Jednu už jsme opravili, takže konečně máme kde uložit věci potřebné k výjezdu. Dosud viselo oblečení různě v garáži, kde bylo vlhko,“ řekl velitel sboru Jaromír Chalabala.

Hasiči v Uhelné si na nudu stěžovat nemohou. O kulturní život v obci se starají hlavně oni. Organizují ples, staví a kácí májku, každé jaro čistí obec, zajišťují dozor při různých společenských událostech. Zodpovědně berou svou přípravu na soutěže, kde se umísťují do třetího místa. Před závody se mladí schází i třikrát týdně a cvičí.

„Nejdřív jsme je museli přitáhnout, ale už se zlepšili. Ví, že stále je co pilovat,“ usmál se místostarosta sboru Josef Heger, který se občas také postaví na startovní čáru. „Máme i tým veteránů. Nezávodíme pravidelně, ale spíš pro srandu,“ řekl Heger.