K hasičům nyní patří více než osm desítek kolšovských obyvatel, z toho kolem tří desítek jsou děti. Právě ty mají na svém řadu výrazných úspěchů v požárním sportu.

„Náš sbor je zařazen podobně jako sbory ve většině obcí do režimu pět, což znamená označení pro sbory bez cisteren. Pomáháme spíše při živelních událostech, jako naposledy letos na jaře, kdy byl Kolšov zanesen bahnem po přívalových deštích. Více se orientujeme na práci s mládeží a také na pořádání sportovních a společenských akcí. V tom jsme úspěšní, například náš hasičský dorost nemá v požárním sportu v kraji konkurenci,“ řekl starosta sboru Milan Lečko starší.

Právě práci s dětmi se již řadu let věnuje kolšovský hasič Michal Chládek. „Kromě družstva mladších žáků se soutěží účastní také starší žáci a družstvo dorostenek. Starší žáci se letos umístili jako druzí v Lize mladých hasičů okresu Šumperk, velký úspěch zaznamenaly také dorostenky, které soutěžily na republikovém mistrovství v Třebíči,“ řekl Michal Chládek.

Z červnového mistrovství republiky si dorostenky přivezli šesté místo, podle Michala Chládka ale měly smůlu. „Umístění mohlo být podstatně lepší, ale děvčatům nevyšla poslední disciplína požární útok,“ dodal Chládek.

Kolšovští hasiči nemusejí mít obavy z úbytku členské základny. O hasičský sport, který je pro řadu dětí průpravou k pozdějšímu působení u dobrovolných hasičů, je totiž mezi dětmi v obci velký zájem.

„Například fotbal se hraje až v sousedním Sudkově, takže řada dětí si vybere požární sport. Některé začínají již od malinka, v přípravce máme i čtyřleté děti. Dětem se nevěnuji jen já, ale pomáhá řada lidí,“ dodal Michal Chládek.