Frankštátský německý hasičský sbor byl založen roku 1880, měl tři zbrojnice a od roku 1920 i věž na hadice, vlastnil tři stříkačky z roku 1918, ale od začátku 2. světové války o činnosti sboru není nic známo.

Novomalínský sbor má v současnosti 72 členů ve věku od šesti do devadesáti let. Sbor je známý svou prací s mládeží. Tradice sahá až do roku 1954, ale největší úspěchy družstva mladých hasičů přišly až s novým tisíciletím.

„Již od roku 2000 se družstvo starších žáků pravidelně účastnilo krajských soutěží. V letech 2002 a 2003 se Malínští probojovali až na mistrovství České republiky ve hře Plamen, a jak ve Třebíči, tak i o rok později v Ostravě, vybojovali shodně 10. místa. Od roku 2003 přešli členové družstva do kategorie dorostenců. I v této kategorii bylo družstvo nejlepší v okrese a na krajských soutěžích obsazovalo druhá, ale bohužel nepostupová místa. Ovšem až do roku 2006, kdy družstvo bezkonkurenčně vyhrálo krajskou soutěž a opět se probojovalo na mistrovství republiky v Liberci. Zde se družstvu lepila smůla na paty, a tak celkově skončilo až na 11. místě. Největším úspěchem ale bylo druhé místo v požárním útoku a titul vicemistrů republiky v této disciplíně,“ přiblížil starosta sboru malínských hasičů Jiří Hýbl.

Tímto se členové rozloučili s kategorií dorostenců a přešli do mužské kategorie. I v této kategorii se družstvu podařilo v letech 2006 a 2007 vyhrát okresní kolo a na kolech krajských obsadili Malínští shodně čtvrtá místa. Největší hvězdou týmu již od žáků je Ondřej Hýbl, několikanásobný přeborník okresu v bězích na 60 m a 100 m překážek, ten jako jediný z republikového družstva působí v týmu dodnes.

„I když se může zdát, že Malín patří ke špičce okresu i ve Velké ceně okresu Šumperk v požárním útoku, tato soutěž je pro ně asi zakletá. Nejlepším umístěním v tomto seriálu je celkové 9. místo v roce 2006, jinak se družstvu v této soutěži vůbec nedaří dle jejich představ,“ doplnil Jiří Hýbl.