První sbor v Písečné, tehdy Sandhýblu založili němečtí obyvatelé pravděpodobně už v roce 1888. Novodobá historie v českých barvách se píše od roku 1945. Během dalších let ale začal sbor upadat. O vzkříšení tradice se postarali nadšenci až v roce 1994.

Hasiči v Písečné mají včetně dětí pětapadesát členů. Malí hasiči vyhrávají prakticky všechny soutěže. Zdatnými parťačkami jsou jejich mámy, které se málokdy vrací ze závodů bez pohárů.

„Abych nebyla sama doma, založila jsem ženské družstvo, jinak bych se asi se svým manželem dávno rozvedla, protože práce v hasičském sboru zabírá moc času,“ zdůvodnila vznik ženského týmu jeho velitelka Jana Hamšíková. Modrou uniformu nosí i obě její dcery.

Hasiči z Písečné mají šikovné ruce. Zrekonstruovat se jim už povedlo dva veterány. Cisterna Tatra 138 CAS z roku 1965 je podle svých majitelů veteránskou perlou. K jejímu získání pomohla hasičům náhoda.

„Dlouho jsme radnici žádali o cisternu, pak jsme ji, celou zrezlou, objevili ve Vápenné, od které jsme ji koupili za šrotovou cenu. Doslova jsme ji vytáhli z kopřiv,“ řekl zástupce velitele Milan Garský.

„Manžel pak byl tři roky každý víkend zavřený v hasičárně, kde ji rekonstruovali,“ řekla Jana Hamšíková.

Další dva roky práce zabrala hasičům renovace druhého veterána. „Aro je rumunský vrak. Je to terénní vůz do lesa, se kterým jezdíme na soutěže,“ uvedl se Garský.

Hasiči v Písečné mají jeden velký sen. Přáli by si novou hasičárnu s klubovnami a garážemi na vozový park.