Po nečekaném odchodu Alexandra Hyláka do Olomouce zaujal místo mezi šumperskými tyčemi právě mladý třinecký brankář, na kterém tak bude ve zbytku sezony ležet velká tíha zodpovědnosti.

Lukáši, jak zatím zvládáte novou roli v týmu Draků?
Po stránce psychiky s tím nemám problém. Saša odešel, takže jsem počítal s tím, že zaujmu jeho místo. Budu dělat všechno, abych to zvládl a do každého utkání půjdu na sto procent. Doufám, že s klukama 1. ligu zachráníme, abychom se na ni příští rok mohli vrhnout znovu.

Jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděl o odchodu Alexandra Hyláka do Olomouce?
Řekl jsem si, že se vlastně opakuje podobná situace z loňska, kdy jsem vystřídal v play off na pozici jedničky Pavla Maláče. Teď se prostě musím snažit, aby klub nemusel do konce sezony hledat nikoho jiného, tak doufám, že to vyjde.

Čeká vás ale nesmírně těžké období. V průběhu tohoto ročníku máte na kontě minimum odchytaných minut, když jste kryl záda Vojtkovi a potom Hylákovi. Navíc Šumperk hraje o záchranu.
Zápasový rytmus chytání mi určitě chybí. Musím se s tím zkrátka poprat. Bude potřeba více potrénovat, ale také mi musí během utkání pomoct i kluci na ledě.

První kompletní utkání jste odchytal minulý týden v Olomouci, kde Draci otočili z 0:3 na 7:3 a zvítězili. Jak hodnotíte s odstupem času tuto vaši premiéru?
Prohrávat ve 12. minutě 0:3 nebylo nic příjemného, skoro jsem si nesáhl na puk a nebyli jsme schopní se dostat ze třetiny. Po výpadku světel se ale najednou všechno otočilo v náš prospěch. Spadly nám tam góly a pak, když vedete o dvě branky a fanoušci soupeře pískají na svůj tým, se vám rázem hraje lépe.

Další duel na ledě favorizovaného Ústí ale bylo všechno prakticky opačně. Dvě třetiny drželi Draci nerozhodný výsledek, jenže ve třetí části Slovan pětkrát skóroval a vyhrál vysoko 8:3. Co se stalo?
Je to obrovská škoda. V zápase jsme dokonce třikrát vedli a dlouho byli domácím vyrovnaným partnerem. Hodně rozhodla fyzička. Ústí hrálo na čtyři formace, my jenom na tři. K tomu mají oproti nám daleko zkušenější mužstvo. V závěru nám došly síly. Na ledě jsme nechali všechno, chtěli zabodovat, bohužel tento protivník je úplně někde jinde. Ještě za stavu 5:3 pro domácí jsme se snažili o kontaktní gól, ale prostě to již nešlo.

Určitě máte motivaci se teď ukázat. Přesto není někde v podvědomí uspokojení, že vám v současnosti nikdo, jak se říká, nedýchá na záda? Dvakrát vám kryl záda junior Petr Misiorz a jako dalšího gólmana zkouší Šumperk Adama Vrbu, jenž naposledy chytal pouze ve 2. lize.
Takto se na nynější situaci nedívám. Každý brankář, který je za vámi má určitě snahu chytat, takže příliš neřeším, jestli mi dělá dvojku junior nebo třeba někdo z extraligy. Hlavně já se teď musím soustředit na své výkony a každý zápas chytat co nejlépe, abychom se zachránili.

Situace Šumperku je však hodně vážná. Asi by nebylo příjemné zažít v pozici jedničky po postupové sezoně pád zpět o soutěž níže?
Určitě si tohle nikdo z nás nepřeje. Loni se postoupilo a v Šumperku byla velká euforie. Pokud bychom ihned zase sestoupili, všechno se rázem obrátí proti nám. Já doufám, že opravdu dotáhneme sezonu do úspěšného konce, udržíme 1. ligu a snad ještě zažijeme s fanoušky podobné chvíle jako minulý rok.

Co bude podle vás nejvíce rozhodovat o tom, aby Draci nelehký úkol zvládli?
Stále se potýkáme s velkým počtem vyloučení, takže musíme zapracovat zejména na disciplíně a především zlepšit hru v obraně. Většinou pokaždé nám tam něco spadne, ale nesmíme tolik inkasovat. Hrát poctivě zezadu a třeba vyhrávat o jediný gól.

Hodně o dalších šancí na záchranu může napovědět středeční střetnutí v Benátkách nad Jizerou. S jakým plánem pojedou Draci právě k tomuto zápasu?
Musíme vycházet ze zajištěné obrany, nedělat hrubé chyby, hrát disciplinovaně a naopak čekat na minely soupeře. Prostě musíme odvézt tři body.