Hokejová první liga se totiž po nedávném finančním krachu Havířova dostala do nepříjemné situace. Zbývající zápasy Havířova byly kontumovány ve prospěch soupeřů, ale protože se nyní hraje nadstavbová část soutěže, tak zvaná sudá-lichá, ve které se potkávají jenom týmy ze sudého pořadí v tabulce s lichými, některé týmy se s Havířovem vůbec nesetkají, tudíž nemají body jisté, jako například Šumperk.

Což není zcela fér, Šumperk si v boji o záchranu připsal šest bodů díky kontumacím dvou zápasů s Havířovem, ale například Chrudim o ně bude muset bojovat na ledě a pochopitelně se může stát, že prohraje a Šumperk ji v tabulce přeskočí.

Nutno podotknout, že oba dva týmy jsou nyní výrazně ohroženy sestupem.

Z první ligy, která má šestnáct členů, letos sestupují dva poslední. Jedním je již jistě odstoupivší Havířov, v pásmu sestupu nyní je Šumperk, který ztrácí jeden bod na Chrudim a šest bodů na Beroun.

„Vyloučením Havířova jsme se dostali do situace, kdy se s ním polovina týmů nepotká, s čímž by se mělo něco dělat,“ vysvětluje Vladimír Velčovský v rozhovoru pro server hokej.cz.

Prezident šumperských Draků proto navrhuje svolat aktiv 1. ligy a navrhuje, aby už letos z této soutěže nikdo nesestupoval a z druhé ligy postoupil namísto dvou týmů jenom jeden.

Návrh sice asi nebude mít pochopení u ostatních hokejových subjektů, není ale tak nelogický, neboť jak Vladimír Velčovský říká: „…u nás (v Šumperku – pozn. red.) panuje finanční stabilita a chodí pravidelně patnáct set až dva tisíce diváků. Nikoliv necelé tři stovky jako jinde.“

A je pravdou i to, že změna pravidel během rozjeté sezony není v českém hokeji nic neobvyklého.

Před dvěma roky se například po dohrané soutěži rozhodlo o tom, že budou jinak vypadat extraligy mládeže, tudíž že nepoustoupí jeden, ale dva týdny. Letos se během sezony uzavřela 2. liga, ze které se nebude sestupovat.

Hokejový svaz ale zatím nemá pro návrhy Vladimíra Velčovského pochopení. „Po nahlédnutí do korespondence mezi kluby předám jejich případný požadavek výkonnému výboru a zároveň připojím své osobní stanovisko, že s návrhem pana Velčovského nesouhlasím,“ říká Pavel Setikovský, šéf 1. ligy, pro server hokej.cz.

„Chci jen vyvolat diskusi,“ vysvětluje Vladimír Velčovský.