Jinak bude zle… Asi tak by se dal přeložit onen vzkaz. A pokud se domníváte, že je to pouze mlácení prázdné slámy, jste na omylu. „My si velmi ceníme lidí, co nás chodí podporovat přímo na stadion, chápu také, že si někdo na hokeji zanadává, ale pokud to jeho chování překročí jisté meze, bude prostě ze stadionu vyveden, tentokrát věřte tomu, že tohle budeme hlídat," říká Radek Kučera, kouč šumperských prvoligových Draků.

Ne že by šumperský hokej chtěl vyhlásit válku všem zlořádům na tribunách, to ale hodlá udělat hokejový svaz, který tlačí kluby k tomu, aby si na svém stadionu uměly třeba i pádnou rukou zařídit pořádek, pokud dojde k mele.

A kdo to nezvládne, zapláče, neboť bude svazu platit pokuty, o kterých by se dalo říci, že jsou nekřesťanské, až nehorázné. „Pokud vím, jedná se i o částky půl milionu korun a výše. Pro řadu klubů by podobná pokuta mohla znamenat až existenční ohrožení," vysvětluje Kučera.

Pohnutky svazu jsou jistě chvályhodné, neb jak praví klasik: pořádek, to je to hlavní. Jenže kdo zná šumperský zimní stadion, ten si musí hlavu ukroutit.

Jak se domoci pořádku ve velkém skleníku narvaném lidmi?

„U nás to je opravdu potíž, jenom vymezit koridor pro fanoušky hostů by bez spolupráce s městem byl problém a v nadcházející sezoně budeme ostře hlídat, zda někdo ze šumperských fanoušků neleze do sektoru pro hosty. Aby byl vyveden ze stadionu, bude stačit, aby tam jen byť v klidu vešel," varuje Radek Kučera.

Co ale asi zůstane noční můrou šumperských pořadatelů, to je odchod sudích z ledové plochy do šatny. Jediná možná cesta kříží místo, kde chodí největší davy fanoušků, o přestávkách i po zápase. Už nejednou se stalo, že byl sudí polit pivem či fyzicky napaden (počítáme i zápasy mládeže). Zatímco na druhé straně stadionu podobný problém při odchodu hráčů hostů do šatny vyřešil mobilní tunel, který hráče chrání před rozzuřenými fanoušky, na straně rozhodčích to podobně vyšpekulovat nelze.

„Je tam několik důvodů, proč ne. Rozhodčí jdou do šatny do mírného svahu, za další, přenosný tunel nepovolí na této straně bezpečnostní pravidla, zavazel by tam v případě evakuace lidí ze stadionu. Je to prostě poměrně složitý problém, sudí tak musí ohlídat při odchodu do šaten pořadatelská služba," říká Kučera.

Podle něj klub zatím nechce až na výjimečné případy jít cestou, kdy pořadatelskou službu obstará některá z bezpečnostních agentur se svým profesionály. „Pochopitelně by to mělo svůj efekt, ale finanční náklady na celou sezonu by tím neúměrně vzrostly."

Šumperský zimní stadion už zažil řadu situací, které neměly s duchem sportu nic společného: od vcelku pravidelného házení kelímků od piva na střídačku hostů, až po regulérní rvačky, které končily pro aktéry bezvědomím. Řada fans obdržela za své chování na šumperském stadionu pokuty, šumperský drafanoušek Jakub Rulíšek byl před časem odsouzen soudem k dvouletému zákazu návštěv sportovních akcí za výtržnost na šumperském zimním stadionu.

A už první domácí zápas letošní sezony bude prubířským kamenem pořadatelských schopností šumperského hokejového klubu. V sobotu 14. září přijíždí do Šumperku Olomouc, zápas nesmírně očekávaný, ale i velmi rizikový.

Čtěte také

Fanoušek Draků Jakub Rulíšek potrestán soudem: dva roky nesmí na sportovní akci
VIDEO: Vzduchem létaly pěsti a stoly, fans se porvali
Baníkovci zmlátili na šumperském zimáku fanoušky