Hokejový tým Draků vyrazil do Ostravy notně posílen, tedy alespoň papírově: Fadrný, Taragel, Paška, Osina…

To domácí Sareza postrádala elitní lajnu, která naskakuje v extraligových Vítkovicích, a do utkání se Šumperkem nasadila osm juniorů.

Ovšem ani takto oslabený soupeř nebyl dostatečně sláb, aby mu Draci stačili.

„Z vítězství mám velikou radost, neboť jsme proti Šumperku nastoupili s osmi juniory,“ radoval se po utkání kouč Sarezy Jan Vavrečka.

Naděje na životně důležité body pro Šumperk žila dvě třetiny, tu závěrečnou ale tým složený z hráčů s extraligovými zkušenostmi nezvládl a od ostravských juniorů inkasoval tři branky.

„Soupeř potrestal naše hrubé chyby,“ vysvětloval další zaváhání svých svěřenců šumperský trenér Jiří Otoupalík.

Těžko věřit týmu, který nevyhrál ani dvakrát za sebou

Je to až s podivem, jak Draci, poskládaní ze zkušených borců, pravidelně a až ochotně chybují zápas za zápasem, zatímco nezkušení ostravští junioři zvládli závěr utkání s velikým přehledem.

„Vyhráli jsme zaslouženě, díky poctivé práci všech hráčů,“ podotknul k utkání Jan Vavrečka.

Vzhledem k tomu, že ostatní sestupem ohrožené týmy bodovaly, se odstup od nesestupových příček pro Šumperk opět prohloubil a v současné situaci se zdá, že účast Draků ve skupině o udržení se v 1. lize bude pouze formální. Ztráta bude na ostatní tři týmy totiž tak veliká, že bude nepřekonatelná.

Vedení i hráči sice stále deklamují, že do konce základní části je daleko (jedenáct kol, tedy 33 bodů), jenže těžko věřit týmu, který v letošní sezoně ze třiatřiceti zápasů pouze pětkrát zvítězil v normální hrací době, ale především nedokázal vyhrát alespoň dvakrát za sebou, což je přinejmenším hokejová rarita.

Žoldáci místo odchovanců

Hokejovému laikovi se tak na mysl krade řada neodbytných myšlenek.

Proč během vánočních svátků sestupem ohrožený tým trénuje ve velmi okleštěné sestavě (například se stalo, že k dispozici nebyl ani jeden gólman a na výpomoc musel přiběhnout junior Peksa)?

Proč se místní junioři využívají tak minimálně (kolik chvály slyšel na své výkony osmnáctiletý obránce Martin Novotný, aby pak opět místo něj odjel neuvěřitelně slaboučký Šindler, který nemá výkonnost ani na zdejší dorostence)?

Proč není využíván loni tak chválený gólman Kamil Nimmerrichter, který si kvůli kvótám nemůže pravidelně zachytat v juniorce, ale pro mužský tým nedělá ani trojku (Nimmerrichter je šumperský odchovanec, ale za Šumperk chytá Hylák z Pardubic, nebo Lev z Kladna, nebo Tihlář z Olomouce)?

Laik si tak prostě obtížně srovnává v hlavě informace, že šumperští junioři na ligu nemají, když svou 1. ligu vedou s velikým přehledem. A patrně by s ostravskými juniory, kteří dospělým Drakům nasázeli čtyři branky, dělali větší potíže, než zmínění muži.

Je to opravdu záhada, proč v jiných městech odchovanci dostávají tolik šancí v ligových týmech a proč odchovanci své kluby tak ochotně reprezentují, zatímco Šumperk sezonu za sezonou staví své týmy na nakoupených žoldácích a rok za rokem se tato doktrína setkává s neúspěchem.

Vedení klubu se jistě nedá upřít snaha přivést hokejový Šumperk mezi stabilní prvoligové kluby, jenže je těžké nevidět, jak někteří hráči odchodí jeden zápas za druhým, jak někteří hráči naprosto nedosahují prvoligové výkonnosti.

Je těžké skrývat letitou neschopnost šumperského hokeje jako celku zapojit do mužského týmu své odchovance, kteří se vyskytují všude možně, jen ne v dospělém týmu Draků.

Šumperk nemá v první lize co dělat

Jak nečekaný možná byl loňský postup ze 2. ligy, tak očekávaný je pád z ligy první.

Už nejeden odborník připustil, že Šumperk nemá v 1. lize co dělat: několikrát to opakoval bývalý kouč Draků Jindřich Setikovský, nedávno přiznal pochybnosti nad úrovní týmu (tedy toho, který do sezony vstoupil) i kapitán Draků Roman Meluzín.

Letošními Draky prošlo na šedesát hráčů, kteří dokázali vybojovat pouhopouhých devatenáct bodů. Matematicky řečeno, jeden Drak letos získal tři desetiny bodu za téměř celou sezonu.

I když naděje umírá poslední, ta prvoligová je pro Šumperk minimálně v těžkém kómatu a je třeba se zaobírat příští, s velikou pravděpodobností druholigovou sezonou.

A nabízí se otázka: kolik současných hráčů zůstane Šumperku věrných? A kolik nových a většině fanoušků neznámých jmen přijde, aby pak zanedlouho potichu zmizeli, jako Hubáček, Lazorišák, Kaltenböck, Kloz, Betinec, Stráňovský, Kratěna…

Draci a záchrana

Draci mají, byť spíše teoreticky, následující možnosti, jak nespadnout do 2. hokejové ligy.

První možnost: ve zbývajících jedenácti kolech nasbírají tolik bodů, že se dostanou alespoň na šesté místo ve východní skupině 1. ligy, čímž se vyhnou skupině o udržení soutěže. Má to ale jeden háček.

Tato varianta znamená, že Draci nejsou jediní, kdo ovlivní jejich osud. Pokud budou týmy v tabulce těsně nad Draky také bodovat, ani výhry nebudou šumperskému týmu k ničemu.

Druhá možnost: Draci skončí ve východní skupině soutěže na osmém nebo na sedmém místě, takže budou muset po základní části odehrát skupinu o udržení. V této čtyřčlenné skupině se střetnou dva nejslabší celky z Moravy a dva nejslabší z Čech.

Hrát se bude systémem doma-venku, tedy ve hře bude osmnáct bodů. Do této skupiny se započítávají body nasbírané v základní části ligy. Pokud by Draci do této skupiny vstupovali nyní, byl by jejich boj téměř marný. Museli by přeskočit Prostějov (má na Šumperk 7 bodů náskok) a Beroun (nyní má na Šumperk 10 bodů náskok).

Připomínáme, ve hře bude pouhých osmnáct bodů, takže zlikvidovat desetibodové manko na nesestupovou příčku je už jen v rovině teoretické. Nedá se totiž očekávat, že soupeři úplně všechno prohrají.