„Budeme usilovat o příspěvek ze Státního fondu životního prostředí, termín uzavření žádostí je 19. března. Předpokládám, že v následujících týdnech bychom se měli dozvědět, zda peníze získáme. Práce by pak začaly zřejmě v průběhu letošního roku," uvedl starosta a zároveň předseda představenstva Podniků města Šumperka Zdeněk Brož. Zimní stadion je vytížený od srpna, kdy hokejistům začíná příprava, až zhruba do března, kdy končí ligová sezona.

Čtěte také: Rekonstrukce stadionu se odkládá

„Zatím nevíme, jestli dotaci získáme. Až budeme mít jasno a rozhodne se, že letos musíme začít stavět, hned budeme jednat se všemi sportovci, kteří stadion využívají. Zatím nelze říct, zda vůbec a jakým způsobem sportovní aktivity omezíme," sdělil Luděk Šperlich pověřený řízením PMŠ.

Pokud by dotační řízení úspěšně skončilo v březnu, další měsíce by trvalo vypsání i samotný průběh soutěže na dodavatele stavby. Reálně by stavební dělníci mohli na stadion nastoupit začít nejdříve v létě. „Sportovním oddílům by letos zahájená rekonstrukce patrně nějaké komplikace přinesla," konstatoval starosta Zdeněk Brož.

Petici fanoušků Draků už mají zastupitelé v ruce

Oprava hokejové haly je plánována už od roku 2008, ale vhodné dotační tituly, které by se na modernizaci stadionu vztahovaly, po řadu minulých let vypsány nebyly. Situace se změnila až letos.

Podle generálního ředitele klubu Salith Šumperk Vladimíra Velčovského, je sice oprava stadionu nutná, ale prvoligovému hokeji může způsobit velké problémy.

„Zařídíme se podle toho, jaký bude časový harmonogram rekonstrukce. Jako nouzový plán připadá do úvahy dočasné přestěhování klubu do jiného města nebo dojíždění. Ale obojí má velké nevýhody a přinese velké náklady," konstatoval Vladimír Velčovský. Také mládežnické oddíly by se patrně dostaly do velkých potíží.

Rozhovor se starostou Brožem o zimním stadionu z prosince 2010

Dokud ale není o finančním příspěvku od státu rozhodnuto, ve hře stále zůstává původní varianta. Jestli z dotačního titulu peníze nepřitečou, oprava začne příští rok v březnu a práce se rozloží do dvou etap. Vše by mělo hotové v roce 2017.

„Už jsme byli rozhodnuti jít do této akce z městských peněz, ale nyní je šance z dotace získat nižší desítky milionů korun. To není málo a byla by škoda tyto peníze neušetřit," vysvětlil starosta Zdeněk Brož.

Projekt, který počítá s rozpočtem přes šedesát milionů korun, zahrnuje především zateplení celé budovy. To by mělo podstatně snížit její energetickou náročnost. Provoz zimního stadionu dotuje město několika miliony korun ročně prostřednictvím své organizace PMŠ.

V plánu je ale také výměna technologie na výrobu ledu, což mnohonásobně sníží množství používaného čpavku.

Zastřešený zimní stadion v Šumperku byl dostavěn v roce 1969 v takzvané akci „Z," provozní vstupní budova, což je dnešní hotel Sport, o tři roky později. Hala má kapacitu 3500 diváků. Už před několika lety sepsali hokejoví fanoušci petici, ve které poukazovali na špatný stav sportoviště i zázemí pro hráče. Po radnici chtěli, aby problém řešila.

Rekonstrukce stadionu se řadí z finančního hlediska mezi nejnáročnější investiční akce ve městě. V dalších letech by měla přijít na řadu také modernizace plaveckého areálu na Benátkách, která si rovněž vyžádá desítky milionů korun.