Přesto statisticky lépe vychází ze vzájemných soubojů Olomouc, která se Šumperkem v normální hrací době tuto sezonu neprohrála, když v předchozím souboji zvítězil Salith až po nájezdech a nyní v nastaveném čase.

„Chtěli jsme dnes uspět za tři body a šance jsme na to určitě měli. Ale kdo si neváží malých úspěchů, těžko může pomýšlet na ty velké, takže bereme i ty dva body," prozradil po skončení letošního čtvrtého krajského derby trenér Draků Zdeněk Moták.

Aktivněji vstoupila do sobotního boje Olomouc, která jako první vyslala několik střeleckých pokusů na branku Tomáše Štůraly, ve zbytku prvního dějství však měl více ze hry Šumperk, i díky několika přesilovkám, jenže mohl litovat slabšího důrazu v koncovce.

Domácí sice vyslali na gólmana soupeře řadu střel, většina ale byla spíše z kategorie těch propagačních, přesto měli Draci ke gólu velice blízko v 17. minutě, ve které Jan Tesařík trefil tyč.

Druhou část začali daleko lépe hosté a jejich snahu navíc podpořila početní výhoda, kdy Šumperk pykal za hru v šesti hráčích.

Během této přesilovky měli Kohouti obrovskou šanci otevřít skóre, nedokázali ale kotouč z brankové čáry doklepnout do sítě.

Nevyužitá tutovka mohla olomoucké hokejisty o chvíli později hodně mrzet, když navrátilec z trestné lavice Adam Rufer přihrál svému jmenovci Červenkovi, jenž nekompromisní dělovkou propálil Halásze – 1:0.

Vedení Draky viditelně povzbudilo, nadále se tlačili před protivníkovu bránu a vytvořili si i šance. V té největší byl po Pláškově střele při dorážce faulován Radim Matuš a Šumperk měl opět výhodu jednoho muže v poli.

Jenže v této situaci paradoxně zahrozili hosté. Nejprve se zcela sám před Štůralou octil Švaňhal, ale domácí brankář zasáhl betonem.

Pak byl vyloučen šumperský Brunec a při hře čtyři na čtyři trefil Matěj Pekr břevno, aby byl záhy faulován a výhodu rázem měla Olomouc a dokonale ji využila.

V polovině střetnutí nejprve vyrovnal ranou do šibenice Tomáš Houdek a o necelou minutu později (již v klasické přesilovce pět na čtyři) zaplula do šumperské sítě střela Pavla Selingera – 1:2.

Těsně před druhou přestávkou se Šumperku naskytla 53 vteřin trvající přesilovka pět na tři, kterou po střele Tomáše Sedláka zúročil přesnou tečí svým druhým gólem zápasu Adam Červenka a vyrovnal.

Ve třetí třetině se poté za nerozhodného stavu na ledě rozpoutal dramatický souboj o rozdílovou trefu a hrálo se opravdu ve vysokém tempu.

Nutno však doplnit, že neméně litý boj se odehrával také v hledišti, když u sektoru hostů nebyla od konce druhé přestávky nouze o potyčky mezi oběma tábory fanoušků, které musela celou třetí třetinu krotit pořadatelská služba.

V čase 48:07 poslal Olomouc do trháku Radim Kucharczyk, záhy ale mohl na druhé straně odpovědět Hulva, jeho šanci však Halász bravurně zneškodnil.

Potom se sám před olomouckým gólmanem objevil i Karel Plášek, jenže nakonec ani nevystřelil, čímž zřejmě nepotěšil skupinku znojemských fandů, která v jeho dresech dorazila na zápas do Šumperku.

Na druhé straně mohla v hektickém závěru Mora pojistit svůj náskok, leč nedotáhla do úspěšného konce přečíslení dva na jednoho.

Rozhodující momenty krajského derby se tak znovu musely odehrát při nerovnovážném počtu hráčů.

Necelé tři minuty před koncem normální hrací doby byl totiž vyloučen za faul na Petra Gewieseho na pět minut a do konce utkání olomoucký kanonýr Matěj Pekr a díky jeho prohřešku Šumperk otočil střetnutí ve svůj prospěch.

V 58. minutě srovnal na 3:3 Jakub Hulva a v pokračující přesilovce měli Draci další dvě tutovky, jenže je neproměnili a muselo se prodlužovat.

V nastaveném čase ukončil duel ranou od modré čáry další přesilovkovou trefou šumperský kapitán Aleš Holík a zajistil svému celku vítězství.

„Dnes to byl dramatický, vyrovnaný a troufnu si říct výborný zápas, mrzí mě ale ty dvě obrovské šance v závěru, které jsme nedali, to byla hrubá chyba, ale o ten bod jsme asi byli lepší. Snad bude pro nás tato výhra pozitivním impulsem do dalších zápasů," přeje si šumperský kouč Zdeněk Moták.

„Zápas rozhodl faul Matěje Pekra, i kdy se musím podívat na video, jestli to opravdu byl faul. Matěj byl na puku, těžko čekal, že vjede do hráče a trefí ho do oblasti hlavy a krku. Nicméně sudí to písknul a pro nás to byla velká komplikace, která nás nakonec stála vítězství, protože si myslím, že do té chvíle jsme už zápas celkem kontrolovali," přidal se k hodnocením olomoucký lodivod Petr Fiala.

„Každopádně pro nás jsou zápasy se Šumperkem těžké, obzvláště na jejich ledě, vždy hrají jako o život, navíc v první třetině jsme byli snad pětkrát vyloučení, takže nás Šumperk přehrával, přitom dvakrát jsme udělali faul v útočné třetině, takže to je prostě zbytečná chyba. Šumperk nám dá vždy góly z přesilovek, což oni dávají i jiným týmům, to se v této soutěži všeobecně ví, že Šumperk dává doma góly z přesilovek," řekl dále Fiala.

„Už to vypadalo, že prodloužení ve třech Šumperk ubráníme, jenže pak to Holík trefil do růžku, s tím se nedalo nic dělat," dodal trenér Mory.

Salith Šumperk – HC Olomouc 4:3 po prodloužení (0:0, 2:2, 1:1 – 1:0)

Branky: 25. Červenka (Rufer, Holík), 40. Červenka (Sedlák, Rufer), 58. Hulva (Červenka, Holík), 63. Holík (Štůrala) - 30. Houdek (R. Staněk), 31. Selingr (Diviš, Kotvan), 49. Kucharczyk (Hampl, Valenta). Vyloučení: 7:10, navíc Pekr (Olomouc) 5 minut a trest do konce utkání. Využití: 3:2. Střely na branku: 51:24. Rozhodčí: Humpolíček, Šír - Černý, Reich. Diváci: 1933.
Šumperk: Štůrala – Novotný, Holík, Sedlák, Pastor, Tesařík, Gewiese – Plášek, A. Staněk, Cink – Matuš, Hlinka, Finsterle – Červenka, Hulva, Brunec – Meidl, Skoumal, Rufer. Trenér: Zdeněk Moták.
Olomouc: Halász – Bartoň, Janáček, Houdek, R. Staněk, Valenta, Kotvan, Škůrek - Pekr, Řípa, Herman – Kucharczyk, Kucsera, Hampl – Rác, Diviš, Selingr – Švaňhal, Kolouch, Vodný – Číp. Trenér: Petr Fiala.