V obou případech pomohl šikovný forvard vybojovat v dané zemi druhou nejvyšší soutěž. V České republice slavil s Draky postup do 1. ligy, v Německu se s mužstvem Ledových lvů posunul do 2. bundesligy.

Právě skončená sezona se však pro bývalého hokejistu Šumperka a Litvínova dlouho nevyvíjela příliš dobře. Prvoligoví Draci neprojevili o služby mladého útočníka zájem, Schön tak musel zkusit štěstí v konkurenčním Přerově. V dresu druholigového Mea si našel místo v základní sestavě a patřil k oporám, přesto se po několika zápasech rozhodl pro zahraniční angažmá.

„V polovině listopadu jsem měl možnost odejít do Německa, a tak jsem si řekl, že to zkusím. Navíc jsem získal německé občanství a nebyl tak považován za cizince. Otec mého dědy byl Němec, takže vyřízení potřebných formalit šlo celkem rychle,“ prozradil úvodem Michal Schön, jenž z Přerova přesídlil do Höchstadtu, který je účastníkem německé regionální ligy.

„Vůbec jsem tam ale nebyl spokojený. Po hokejové stránce to bylo hodně špatné, v klubu se moc netrénovalo, což mi příliš nevyhovovalo. K tomu jsem navíc překonával jazykovou bariéru,“ líčí své první okamžiky za hranicemi našich západních sousedů bývalý Drak.

„Byl jsem tak rád, že pro mužstvo skončila sezona již koncem ledna,“ doplnil Schön.

Vše dobře dopadlo

Po jeho krátkém a nepříliš šťastném působení v Höchstadtu se ale všechno pro šumperského rodáka obrátilo k lepšímu, když odešel do třetiligových Drážďan.

„Angažmá jsem získal přes jednoho bývalého trenéra Litvínova. Drážďany potřebovaly jednoho hráče na play off. K mužstvu jsem se připojil ke konci základní části,“ prozrazuje Michal Schön, jenž však musel nejprve v novém působišti přesvědčit o svých kvalitách.

„Stačil jsem odehrát deset zápasů v základní části a ze začátku jsem bojoval o místo v základním kádru, což se mi nakonec povedlo. Potom jsem hrál pravidelně, dařilo se mně i týmu a vyvrcholením sezony byl postup Drážďan do 2. bundesligy,“ hodnotí uplynulý ročník hokejista.

Konec dobrý, všechno dobré. Možná i takto by ze svého pohledu mohl charakterizovat skončenou sezonu Michal Schön.

Vynikající podmínky

S mužstvem dosáhl sportovního úspěchu, k tomu našel v Drážďanech opravdu parádní podmínky, které mnohdy nemá ani řada hráčů naší nejvyšší soutěže. Od klubu dostal byt, auto i stravu. Navíc i zázemí by mohla řada mužstev jen závidět.

„V Drážďanech mají nový zimní stadion s kapacitou 4500 míst a vynikající diváky, kteří pokaždé dokázali na zápasech vytvořit bouřlivou atmosféru. Na play off jsme měli pokaždé vyprodáno. Po rozhodujícím utkání naskákali fanoušci na led, kde jsme s nimi dvě hodiny slavili postup. Byl to fantastický zážitek,“ vrací se k postupovým oslavám, které se protáhly přes týden, Michal Schön.

„Celý týden jsme někde chodili a slavili. Zakončení sezony proběhlo znovu na zimáku, kam jsme v doprovodu fanoušků přijeli autobusem v rámci slavnostní jízdy městem,“ popisuje další zážitky český hráč, který se v Drážďanech setkal s řadou krajanů.

Barvy Ledových lvů hájil tento rok například českobudějovický gólman Michal Mařík nebo karvinský útočník Petr Sikora. K tomu figurovalo na soupisce Drážďan i několik dalších hráčů původem z Čech, kteří jsou ale nyní podobně jako Schön držiteli německého občanství.

S krajany to šlo dobře

„Je to obrovská výhoda, mít v týmu krajany. Kluci mi ve všem moc pomáhali a hlavně se domluvíte česky. Na druhou stranu to však člověka potom příliš nedonutí, učit se němčinu,“ říká s úsměvem bývalý Drak, jenž za rok svého zahraničního angažmá přes počáteční nesnáze udělal v německém jazyce pokroky.

„No, běžně se už normálně domluvím, ale horší to je třeba na úřadech. A gramatika asi také zatím není nejlepší, tak ještě mám co zlepšovat,“ směje se Schön, jenž může své hokejové i jazykové schopnosti rozvíjet také v příští sezoně.

„Podepsal jsem smlouvu i na další rok, takže budu pokračovat i nadále v Drážďanech,“ uzavírá své povídání Michal Schön.

Miroslav Pergl