Šéfové hokejového klubu Mladí Draci asi několik dní nespali. Dorostenecký tým sice získal jako druhý celek první ligy právo postupu do extraligy, v cestě do nejvyšší soutěže však šumperský celek brzdí řada argumentů.

Normálně do extraligy postupuje jen vítěz první ligy, hokejový svaz se ale rozhodl, že extraligu rozšíří a postoupí i druhý v pořadí. O rozšíření extraligy měl svaz rozhodnout hned po sezoně, tedy počátkem dubna, nekonečné odklady a tahanice, tak příznačné pro české hokejové prostředí, přinesly výsledek až 13. června. V době, kdy už týmy dávno naplánovaly svou budoucí sezonu. „Takhle pozdě rozhodnout o tak závažné události, to je, slušně řečeno, velký nepořádek. Je totiž veliký rozdíl chystat mančaft na první ligu nebo na extraligu,“ uvedl Petr Rutar, šéftrenér Mladých Draků.

Rozpočet extraligového týmu dorostenců se pohybuje okolo dvou milionů korun. V první lize vystačíte se čtyřmi sty tisíci. V extralize musíte dát dohromady všechny nejlepší hráče. Šumperk má svou elitu na hostování v jiných extraligových klubech a je v tuto chvíli nemožné je přetáhnout zpět. „Ti kluci tam jsou na školách, mají zařízené ubytování, pokud jsme je měli stahovat zpět, mělo se tak stát v dubnu, teď je pozdě,“ vysvětluje Ivan Alka, trenér šumperského dorostu.

Svaz navíc razantně změnil systém extraligy. Doposud se základní skupiny hrály v rámci Moravy a v rámci Čech, týmy tak necestovaly po celé republice. Jenže teď svaz obě skupiny spojil v jednu superextraligu o čtyřiadvaceti týmech, které odehrají v základní skupině šestačtyřicet zápasů. „A pravidelně se bude jezdit do Čech. V pátek večer budeme hrát třeba v Plzni, v sobotu v poledne na Spartě,“ uvádí Alka. Pomineme-li finanční zátěž, velkým problémem jsou hráči. Zatímco ostatní extraligové kluby nespoléhají na odchovance a velkou část kádru tvoří hokejisté vybraní z hodně širokého okolí, šumperským trenérům budou ti nejlepší odchovanci prostě chybět: Kindl (Pardubice), Chladil (Olomouc), Zacpálek (Opava), navíc do Třince má zamířeno Orsava. „Extraliga je výběrová soutěž, budeme muset do týmu přivést tak osm hráčů odjinud,“ přiznává Alka. Ze čtyřiadvacetičlenné extraligy sestoupí poslední tři týmy, Šumperk bude mít jediný cíl: zachránit se.

Podobná soutěž se v Šumperku hrála před čtvrt stoletím, současný úspěch je výsledkem poslední dekády, ve které šumperský mládežnický hokej získal po celé republice veliké renomé. „Extraliga je soutěž, která je opravdu velmi kvalitní a upřímně říkáme, že to bude pro kluky i pro klub veliká zkouška. Nakonec jsme se rozhodli do extraligy vstoupit. Když si to hráči vybojovali, nemůžeme extraligu jen tak hodit za hlavu. Zkusíme ji,“ dodává Petr Rutar.

Jak nyní vypadá složení Extraligy dorostu:Plzeň
Slavia
České Budějovice
Pardubice
HC Kladno
Liberec
Karlovy Vary
Sparta
Ústí nad Labem
Litvínov
Hradec Králové
PZ Kladno
Mladí Draci Šumperk
Zlín
Dukla Jihlava
Vítkovice
Havířov
Vsetín
Kometa Brno
Třinec
Sareza Ostrava
Opava
Třebíč
Olomouc
Základní část se odehraje systémem doma–venku (tedy 46 zápasů), potom následuje play–off. Z extraligy přímo sestoupí poslední tři týmy.