Výkonný výbor hokejového svazu na úterním zasedání rozhodl, že se naše nejvyšší mládežnické soutěže rozšíří a tudíž z první ligy postoupí i druhý celek v pořadí – tedy Mladí Draci Šumperk.

Pro hokejový Šumperk se tak završuje mimořádná sezona. Tým mužů dotáhl své tažení druhou ligou až do vítězného finále a nyní se už chystá na vysněnou první ligu. Junioři skončili v první lize na třetím místě, dorostenci se do poslední chvíle rvali s Duklou Jihlava o první místo v první lize.

Mladí Draci i Dukla byli od Vánoc jedinými adepty na postup do extraligy, své další prvoligové soupeře převyšovali o třídu. „Utkání našich s Draky, to bylo utkání, které mělo extraligovou úroveň. Šumperk má vynikající tým, nebezpečný v každém okamžiku. Je to škoda, že postoupit můžeme buď my, nebo Draci,“ povídal po jednom z utkání Draků a Jihlavy legendární hokejista František Musil, který má v jihlavském týmu svého syna.

Nakonec ale došlo na jeho slova, že si oba mančafty extraligu zaslouží.
Pro mládežnický hokej je účast v extralize historickým milníkem, nikdy se nejvyšší soutěž v Šumperku nehrála. V žákovských kategoriích mají Mladí Draci na svém kontě několik mistrovských titulů či triumfů na mezinárodních turnajích, vstup Šumperku do extraligy dorostu je ale senzací.

„Já osobně jsem nadšený, že se bude v Šumperku hrát extraliga. Mládež sice není v mé kompetenci, ale sleduji, že se jí daří a já jsem rád, že také díky mládeži má klub takové renomé. Můj tajný sen je, že muži budou hrát první ligu, junioři a dorostenci extraligu. Ale nečekal jsem, že už v blížící se sezoně bude můj sen skoro naplněný,“ uvedl Vladimír Velčovský, prezident šumperského hokejového klubu.

Ovšem radost z postupu do extraligy může trvat jen rok, sestupovat totiž budou hned tři týmy. Svaz totiž spojil dvě extraligové skupiny Morava a Čechy do jedné superextraligy o čtyřiadvaceti týmech, které budou hrát základní část systémem doma–venku, tedy šesttačtyřicet zápasů. „V první lize máme tři skupiny a z nich vítězové automaticky postoupí do extraligy. Proto z ní musí sestupovat poslední tři týmy. Tento model necháme běžet dvě sezony, na jaře roku 2009 vše vyhodnotíme a uvidíme, co dál,“ informoval Deník Josef Drda, šéf sportovně technické komise Českého svazu ledního hokeje.

Přitom právě Drda ještě před týdnem tvrdil, že se extraliga dorostu s velkou pravděpodobností nerozšíří. „Jenže nakonec kluby přistoupily na rozšíření i přes to, že dostanou o něco menší balík peněz, než tomu bylo v minulé sezoně,“ podotknul Drda.

Přesto je vstup mladých šumperských hokejistů (dorost jsou patnácti a šestnáctiletí kluci), velkou událostí. „Mám radost z každého úspěchu šumperských sportovců a tohle jistě veliký úspěch je. Gratuluji trenérům k dobré práci a přeji Mladým Drakům v extralize hodně úspěchů,“ vzkázal šumperský starosta Zdeněk Brož.