Pro neznalé: Stanley Cup se už jedenašedesát let předává vítězům zámořské hokejové soutěže NHL, která je právem považovaná za nej… nejlepší, s nejlepšími hráči, nejbohatší.

Nepříliš pohledný, na pohled zcela obyčejný pohár má však pro příznivce hokeje magickou moc. Je opředen řadou přikázání: kdo si na něho bez povolení sáhne, nikdy NHL nevyhraje.

„Já mohu, i když jsem ho nevyhrál, mohu ho donést na stůl. Ale nesmím ho zvednout nad hlavu. To mohou jenom vítězové,“ říkal během prezentace Stanley Cupu na šumperské pěší zóně Jakub Kindl, který pohár přivezl.

Kindl je odchovancem Mladých Draků Šumperk a je v širším kádru Detroitu, aktuálního vítěze Stanley Cupu.

Pohár cestuje po skončení NHL po celém světě, každý z vítězného týmu má právo trofej ukázat doma, ve svém rodišti.

„Já jsem moc nečekal, že tuhle šanci dostanu i já, ale v klubu mi řekli, že to mám udělat. Dokonce jsem měl pocit, že z toho mají radost,“ uvedl Kindl.

Pohár se sice pravidelně předává vítězům Národní hokejové ligy od roku 1947, je ale daleko starší. V roce 1892 pohár koupil za 50 dolarů lord Stanley pro vítěze amatérského žebříčku kanadských hokejových klubů.

Po světě cestuje se svou ochrankou, která dbá o bezpečí trofeje, jenž má dnes nevyčíslitelnou hodnotu. „Fotit s pohárem ano, sahat na něj ne,“ zněl první příkaz bodyguardy směrem k veřejnosti, které se natlačila k poháru.

„A všichni několik kroků dozadu, k poháru choďte jednotlivě, nebo akci ukončíme,“ neměla ochranka slitování.

Asi po hodině si bodyguardy navlékl bíle rukavičky, Stanley Cup odnesl a strčil do masivní bedny. Tu pak strčil do auta otce Jiřího Hudlera, který Stanley Cup odvezl do Olomouce, další zastávky na nekonečné cestě nejslavnější hokejové trofeje na světě.

Související články:
VIDEO: Stanley Cup dorazil do Šumperka
VIDEO: Lidé si mohli sáhnout na Stanley Cup
Slivovici jsme do poháru nelili, smál se Hudler