Klidná záchrana šumperskému týmu jen těsně unikla v samotném závěru základní části soutěže.

Stačilo totiž málo a Šumperk se záchranářským starostem na poslední chvíli úplně vyhnul, přičemž Mladí Draci svedli na dálku souboj s Kometou Brno.

Ta měla dvě kola před koncem úvodní fáze extraligy před Šumperkem dvoubodový náskok, jenže oba své zápasy uplynulého víkendu prohrála.

Nejprve v pátek doma se Vsetínem 1:5, o den později pak v Třinci 1:6. Šumperku tak při těchto výsledcích stačilo k záchraně uspět během normální hrací doby v jednom ze zápasů na hřištích Třince a Havířova.

Mladí Draci však dvakrát prohráli, a proto musí do baráže o udržení. Asi ještě dlouho bude šumperské hráče mrzet hlavně duel v Třinci, kde po dvou třetinách vedli 4:3, aby nakonec odjeli s porážkou 4:6.

Extraligové kluby na 1. až 16. místě nyní čekají boje play off, které vyvrcholí finálovou bitvou o mistrovský titul. Pro mužstva ze 17. až 20. příčky sezona skončila a nejvyšší soutěž si zahrají také v nadcházejícím ročníku.

Týmy na 21., 22. a 23. místě, tedy Šumperk, Poruba a Vsetín, sehrají baráž o zachování extraligové příslušnosti s vítězi tří prvoligových soutěží, kterými jsou Hvězda Praha, Hradec Králové a Dukla Jihlava. Přímým sestupujícím jsou hokejisté Třebíče.

Barážové boje se hrají systémem každý s každým doma – venku. Dva nejlepší celky z této šestičlenné skupiny si zajistí účast v extralize juniorů pro ročník 2009/2010, kdy se bude soutěž hrát formou dvou skupin po jedenácti družstvech.

Rozhodující zápasy sezony začínají pro juniory Šumperka ve středu 25. února. V 18.00 hodin přivítají na svém ledě celek Vsetína, v pátek 27. února se pak Mladí Draci představí opět doma, když hostí Duklu Jihlava.

„Naším jednoznačným cílem je záchrana. Nečeká nás však nic jednoduchého. Všech šest mužstev má podle mě vyrovnané šance, sílu soupeřů známe. Musíme do baráže vstoupit soustředěně, začátek bude hodně důležitý. Pro nás může být výhoda, že na úvod hrajeme dvakrát doma,“ uvedl trenér juniorů Šumperka Ivan Alka.

Miroslav Pergl