Hlavním organizátorem soustředění mladých hokejistů nejen z České republiky byl opět hokejovýtrenér Radomír Kužílek, jenž v minulosti vedl mimo jiné extraligový Havířov. V současnosti pak působí coby sportovní manažer mládeže, sekretář klubu a trenér dorostenců v Prostějově.

Dalo by se říct, že se do Šumperka rád vracíte?

Velmi rád. Mám tady řadu dobrých přátel a především se mi líbí, jak se v Šumperku dělá hokej, o čemž svědčí výsledky Draků z minulé sezony. Ať už to je postup do dorostenecké extraligy nebo postup do první ligy mužů. Pro zdejší hokej to je obrovský úspěch a fantastická vizitka. Lidé, kteří zdejší hokej dělají, jsou kvalitní a zodpovědní. Mezi ně se pokaždé rád vracím.

Již během minulých ročníků jste se několikrát pochvalně zmínil také o zdejším zázemí pro vaši hokejovou školu.

Všechny služby, které využíváme pro účely naší hokejové školy, jsou tady na vynikající úrovni. Mám na mysli využití veškerých sportovišť, ubytování na hotelu či stravovací zařízení. Naše spolupráce je i v tomto směru dobrá, proto jsme přijeli znovu do Šumperka.

Letos však oproti minulým ročníkům probíhala hokejová škola v Šumperku pouze týden. Předtím to bylo čtrnáct dní. Proč?

Letos jsme spojili tři hokejové školy, které doposud působily samostatně. Chtěli jsme zkrátka vytvořit jednu velkou společnou akci a prověřit si možnosti vzájemné spolupráce. Spojila se tak naše Československá hokejová škola se školami Vosa sport Tomáše Sršně a zlínskou Scotty sport.

Jak tedy vaši noví kolegové hodnotí zmíněnou vzájemnou spolupráci a sloučení tří uvedených škol?

Ohlasy jsou zatím hodně pozitivní. Oběma se líbí zdejší prostředí a panuje u nich podobné nadšení, jako předtím u nás, když jsme se před třemi lety rozhodli pro Šumperk.

Vrátíte se tedy i příští rok do Šumperka? Jak se říká, změna je život, nebo dáte znovu přednost osvědčenému prostředí?

Rádi bychom se příští rok potkali zase na zimním stadionu Draků. Přesto existuje možnost, že by část kempu probíhala také v Uničově, kde má nyní pod sebou tamní halu Josef a Tomáš Sršňovi. Tato varianta však ještě není rozhodnuta. Šumperk nastavil v zázemí laťku opravdu hodně vysoko, všichni tady byli spokojení, takže já osobně doufám, že se vrátíme opět sem.

Letošní hokejová škola o víkendu skončila, vy jste se ale objevil v Šumperku na další akci, můžete to přiblížit?

V tomto týdnu máme v Šumperku ještě soustředění s prostějovským dorostem a staršími žáky.

Loni jste v Prostějově působil také jako jeden z trenérů u týmu mužů. Po sezoně jste však skončil a zůstáváte nadále pouze u mládeže Jestřábů, proč?

Hlavním důvodem je moje pracovní vytížení, neboť pracuji také pro Kanadskou hokejovou federaci. Naše agentura pak zajišťuje kompletní pobyty kanadských mužstev v Evropě. Konkrétně letos bude u nás mistrovství světa dvacítek a do České republiky přiletí asi jedenáct mládežnických družstev z Kanady, která zde budou chtít hrát zápasy a turnaje. My jim je poté zajišťujeme. Mimochodem jeden z turnajů bude na konci roku hostit i šumperský zimní stadion.

Dalším důvodem ale prý byla také skutečnost, že prvoligový Prostějov letos neabsolvuje společnou letní přípravu.

Je to tak. Není dobré, aby se budovalo mužstvo bez letní přípravy. Tento model se všeobecně v hokeji několikrát vyzkoušel, ale nikdy to nedopadlo dobře. Chápu finanční důvody, které k tomu vedly prostějovské vedení, ale jako trenér s tím nemohu souhlasit.

Odbočme nyní od hokejové školy a Prostějova. Jak se díváte na rozšíření dorostenecké extraligy, díky kterému si nejvyšší soutěž této kategorie zahrají také Draci?

Z celkového pohledu je rozšíření extraligy asi správné. Více hráčů tak bude mít možnost hrát v této kategorii hokej na vrcholové úrovni. Na druhou stranu je velice nešťastným řešením přímý sestup a postup tří mužstev. Každý rok tak bude obrovský pohyb řady hráčů z oddílu do oddílu. Tam, kde se bude sestupovat, se hokejisté budou muset stěhovat a přecházet do jiných škol. Daleko prospěšnější pro celý český hokej by bylo spíše stabilizování sportovních center mládeže v jednotlivých regionech, kde by se kluby domluvily, a pro jeden daný oddíl vychovávali kvalitní hráče do extraligy. V první lize dorostu by pak dostávali příležitost mladší hráči, jenž by tak měli možnost se vyhrát a následně mohli odejít do zmíněných sportovních center.

Dalším nešťastným řešením bylo určitě i pozdní rozhodnutí o rozšíření extraligy.

Konkrétně Šumperka se to dotklo nejvíce, bohužel nepříjemně. Týden před odchodem na dovolenou se mužstvo dozví, že bude hrát v jiné soutěži. Draky to hodně poškodilo, neboť rozhodnutí přišlo době, kdy měl tým již domluvena přátelská utkání a chystal se na ligu dorostu. Někteří netrpěliví dobří hráči si následně mezi tím domluvili angažmá v extralize. Nejlepší šumperští dorostenci tak budou nyní trenérům chybět.