Málokdo si ale uvědomuje, kolik hodin stráví hokejisté v dopravních prostředcích, když jezdí za svými soupeři.

„Já třeba ve Francii jezdil i jedenáctihodinové jízdy,“ říká například asistent kapitána šumperských hokejistů Zdeněk Novosad.

V českých poměrech se sice takové dlouhý cesty neabsolvují, ale i jízdy do Orlové, Vsetína či Pelhřimova zaberou více času než samotný zápas.

Do zákulisí hokejových cest dává nahlédnout Zdeněk Novosad.

Vy jste toho hodně s hokejem procestoval. Co asi byla nejzajímavější cesta?
Asi když jsme ve Francii jezdili rychlovlakem TGV. To byl neskutečný zážitek. Třeba jsme dvě stě šedesát kilometrů do Paříže ujeli za padesát minut. Já se napoprvé bál podívat z okýnka, jaký to byl šrumec. Ale není to nejsilnější zážitek z hokejového cestování.

A který tedy?
Když jsme se před dvěma lety vraceli s Draky z vítězného finále z Hodonína. Na to nikdy nezapomenu. Jednak ta atmosféra, pak si pamatuji, že byla u Hodonína objížďka, nějak jsme zabloudili a po půl hodině jsme zase vjeli do Hodonína. No neskutečná prdel.

Nicméně většinou je cesta nutné zlo. Co tak Draci dělají v autobuse?
Cestou na zápas se většinou soustředíme na utkání. Někdo poslouchá hudbu, na to je specialista Lukáš Duba, který si těmi sluchátky snad čistí uši (smích), ale většinou prostě sedíme, sledujeme video nebo trochu klábosíme.

A jíte třeba cestou?
Tak po hodince cesty zastavíme někde na benzince nebo si vytáhneme malou svačinku. Většina z nás před zápasem moc nejí. Kromě Oskara (Jiří Osina - pozn. red.).

Ten dělá co?
Ten si vytáhne od maminky veliký chleba s paštikou a sní ho (smích).

Na co se díváte na videu?
Tak dramaturgem je Radek Čížek a musím říct, že mu to jde skvěle. Má za úkol, aby bylo dostatek filmů na cesty. Díváme se na různé věci, válečné filmy, komedie i bu bu filmy.

To je co?
Horory (opět smích).

Co karty, ty nehrajete?
Skoro vůbec ne. Před zápasem nikdy, po něm málokdo, málokdy. Nějak se u nás neujaly.

Je rozdíl v cestě domů, když se prohraje a když se vyhraje?
No jé je. Veliký. Když se prohraje, je každý potichu, já třeba přemítám, co bylo blbě. Občas se i brečí. Ale když se vyhraje, to je sranda, jiná nálada.