Jestliže je pro Draky nějaký soupeř neoblíbený, pak je to právě Havířov. Z dosavadních osmi mistrovských klání Šumperk s tímto protivníkem pod hlavičkou Azetu sedmkrát neuspěl, na jeho ledě doposud navíc vůbec nebodoval.

Tentokrát však svěřenci Radka Kučery přepsali historii, především díky skvělému vstupu do utkání.

Tak povedenou první třetinu na hřišti soupeře Draci hodně dlouho nepamatují. Dobrým pohybem v útočném pásmu si vytvořili převahu se spoustou šancí a než se celek Havířova stačil před svými příznivci rozkoukat, měl na kontě tříbrankové manko.

Nejprve se za Šumperk trefily posily z Rebelu Aleš Půlpán a Jan Milfait, těsně před přestávkou pak zaznamenal svou premiérovou trefu v barvách Salithu devatenáctiletý obránce Matěj Bažant.

Domácímu gólmanovi Petru Matouškovi tak letošní premiéra v bráně pořádně zhořkla a od druhého dějství nastoupil mezi havířovskými tyčemi juniorský reprezentant Miroslav Svoboda.

Domácí hokejisté se střelecky poprvé dostali ke slovu až ve 36. minutě, když se v signalizované výhodě prosadil útočník se zkušenostmi z NHL Petr Kanko – 1:3.

Jenže hned zkraje třetí části se trefil Tomáš Fořt, jenž si kromě gólu připsal v tomto utkání také dvě přihrávky a definitivně tím zažehnal náznak dramatu.

Skóre uzavřel do konečné podoby v 58. minutě během přesilové hry Marek Haas pohotovou dorážkou.

„Samozřejmě rozhodl hlavně nás vstup do utkání, oproti předchozím zápasům se nám konečně podařilo proměnit šance, které jsme si vypracovali," prozradil spokojeně po úspěšném klání v Havířově trenér Draků Radek Kučera.

„Celkově to ale byl z naší strany fantastický výkon, hráčům musím jen poděkovat. Soupeře jsme skoro k ničemu nepustili, byla tam bojovnost i nasazení od všech hráčů, vše podpořeno výkonem gólmana," řekl dále šumperský lodivod.

„Na druhou stranu pořád je na čem pracovat a je potřeba přenést dnešní výkon i do následujících zápasů. Výhry z Havířova si nesmírně ceníme, tady moc mužstev vyhrávat nebude," dodal Radek Kučera.

AZ Havířov – Salith Šumperk 1:5 (0:3, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 36. Kanko (Maruna, Ostrčil) – 7. Půlpán (Haas, Prokop), 11. Milfait (Vrdlovec, Fořt), 19. Bažant (Milfait, Fořt), 45. Fořt (Vrdlovec, Milfait), 58. Haas (Ščotka). Rozhodčí: Kika – Novák, Hanzlík. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 1625.
Havířov: Matoušek (21. Svoboda) – Korím, Lenďák, Krisl, Bahounek, Mazanec, Ostrčil, Bail, Stuchlík – Staněk, Maliník, Kalus – Sztefek, Pechanec, Bárta – Maruna, Sedláček, Kanko – Kurovský, Rimmel, Matějek. Trenér: Štefan Mikeš.
Šumperk: Šindelář – Bažant, Sedlák, Zdráhal, Drtil, Ščotka, Prokop – Milfait, Vrdlovec, Fořt – Kaut, Moučka, Půhoný – Haas, Plášek, Šimun – Brunec, Voženílek, Půlpán. Trenér: Radek Kučera.