Dorostenci Mladých Draků vykročili vstříc záchraně v extralize, když ve čtvrtečním utkání skupiny play out porazili 2:0 na domácím ledě Sarezu Ostrava.

Hráči Šumperka tak letos vůbec poprvé dokázali proti tomuto soupeři uspět. Potěšitelné je, že právě v tom nejdůležitějším klání letošního ročníku.

Domácí se přitom museli v existenčním utkání obejít bez svého klíčového útočníka Michala Skoumala, který nasbíral tři desetiminutové tresty a musel si proto v jednom utkání nechtěně odpočinout.

Dorostenecký zápas přilákal do ochozů na tři stovky diváků, kteří vytvořili velmi kvalitnímu duelu nevídanou atmosféru.

„Tak atmosféra byla bouřlivá, ale to si myslím klukům nevadilo. Prohráli proto, že je soupeř vůbec k ničemu nepustil,“ reagoval na divácký zájem kouč Sarezy Petr Rambousek.

Zápas se hrál ve vysokém tempu, bylo však znát, že oběma mančaftům jde o bytí a nebytí v nejvyšší dorostenecké soutěži. Nikdo nechtěl udělat chybu, obrany hrály bezchybně, i proto padlo tak málo gólů.

„Šumperk se ale přeci jen více tlačil do útoku, více chtěl dát gól. Draci proti nám odehráli zápas s nesmírným odhodláním, ani nám nedovolili vystřelit na jejich bránu. Měli jsme snad jedenáct střel za zápas, to je vážně málo,“ konstatoval Rambousek.

Domácí se ujali vedení během druhé třetiny v přesilové hře pět na tři, kdy od modré tvrdě vypálil kapitán Jakub Fryč. Pojistku přidali ve třetí části z rychlého protiútoku dva rychlíci Cink se Stejskalem.

Téměř celé střetnutí byli Mladí Draci lepším celkem a protivníkovi toho příliš nedovolili. Několikrát byli blizoučko i třetí brance, jenže ostravský gólman Andreas Kubáň je extraligovou elitou.

„Sareza patří k našim nejméně oblíbeným soupeřům. Letos jsme proti ní ani jednou neuspěli. Mají vynikajícího gólmana, na sklonku roku posílili o několik hráčů z Vítkovic a výsledkově se zvedli. V dnešním utkání jsme ale dokázali zabojovat, což byla naše deviza. Navíc jsme hráli disciplinovaně. S výsledkem jsme určitě spokojení, protože pokud bychom prohráli, byla naše situace velice kritická,“ uvedl trenér dorostu Mladých Draků Petr Rutar.

„Domácí zvítězili zcela po zásluze, když po většinu utkání nás prakticky k ničemu nepustili. Hráli silový hokej, který nám příliš nevyhovuje. Šumperk je mužstvo dvou tváří, venku se mu příliš nedaří, ale doma dokáže zahrát skvěle,“ prozradil k zápasu trenér ostravské Sarezy Petr Rambousek.

Mladí Draci se po utkání dočkali dlouhých ovací diváků, kteří si dokonce vytleskali v Šumperku tolik populární vítězný vláček.

Šumperk je totiž krůček od záchrany. Ve hře je už jen šest bodů, Draci mají v tuto chvíli náskok čtyř bodů a dnes, v sobotu hrají na ledě beznadějně posledního Ústí, které například ve čtvrtek inkasovalo od Komety Brno třináct branek.

Letošní ročník následně dorostenci Mladých Draků zakončí v pondělí domácím duelem proti Litvínovu.

Jan Kastner, Miroslav Pergl