„S výzvou kvůli nedostatku krve přišla Transfúzní služba a my jsme ji vyslyšeli. Hráči se rozhodli jít příkladem. Cílem je mimo jiné také motivovat k podobnému kroku i další potenciální dárce,“ řekl prezident klubu Vladimír Velčovský, který se spolu s hlavním trenérem Radkem Kučerou k odběru také připojil.

Hráči přišli v jednotném oblečení v tričkách s našitým emblémem draka. Měli za sebou úspěšný přátelský zápas s Uničovem, jehož týmu nastříleli 31. srpna jedenáct gólů a sami dostali jen jeden. Před sebou měli naopak volný den, protože po odběru, kdy dárce přijde téměř o půl litru krve, je nutno vynechat fyzickou zátěž.

Všichni hokejisté přišli darovat krev poprvé a někteří z nich neskrývali svou nervozitu: „Je to tak. Byl jsem nervóznější, než kolikrát na ledě. O to více jsem rád, že jsem se překonal a pomohl dobré věci. Nakonec mě příjemně překvapilo, jak to bylo snadné,“ poznamenal útočník Draků Jakub Hulva.

„Zatím to se mnou nic nedělá. Uvidíme, až z toho lehátka vstanu,“ žertoval obránce Jan Tesařík.

Ani kapku krve naopak včera neztratil kapitán týmu Aleš Holík. Při vyšetření, které odběru těsně předchází, se přišlo na to, že je trochu nachlazený. „Řekl, že jakmile se uzdraví, přijde krev darovat individuálně,“ informoval Marek Pavliš, marketingový manažer společnosti Agel, k níž Transfúzní služba patří.

Primářka Transfúzní služby Marie Urbánková uvedla, že se s vedením klubu domluvila na dlouhodobé spolupráci. „Mimo jiné bude hokejové fanoušky vítat na stadionu transparent motivující k dárcovství krve,“ řekla primářka.

Dárcem krve se může stát každý člověk ve věku od 18 do 60 let s váhou nad 50 kilogramů, který v minulosti neprodělal žádný typ infekčního zánětu a není v době odběru sledován pro žádné onemocnění. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla a nepít alkohol; ráno může lehce posnídat.