Ač má zatím smlouvu podepsanou jen šest hráčů, kádr kouče Jozefa Zavadila zůstane převážně v takové podobě, v jaké tento týden začal tréninky na ledě.

„Ode mě neuslyšíte, že jdeme jasně na postup, ale mančaft má potenciál hrát první místo druholigové východní skupiny,“ nastínil cíle Draků ředitel klubu Vladimír Velčovský.

Od jara, kdy jsme spolu mluvili naposledy, se událo hodně věcí. Jaký je aktuální vývoj kádru, budete ho ještě doplňovat?
Rád bych pokračoval s týmem, který nastoupil k prvnímu tréninku na ledě. Máme velmi dobré gólmany. Máme obranu, jakou jsme dlouho neměli, stejně tak tři lajny útoku jsou pokryté. Navíc zůstávají určité hráčské zálohy, například Lukáš Králík je na zkoušce v Přerově, Michal Janota v Žilině a Michal Vymazal v Porubě. Může se stát, že někdo z nich přibude na soupisku. Konkurence v týmu bude obrovská, ne všichni dostanou smlouvu.

Takže považujete mančaft za kvalitní?
Nechci vynášet předčasné soudy, ale co jsem zatím mohl vidět, tak s tímto celkem se bude hodně dobře pracovat. Pouze čas ukáže, jestli se naše prognóza potvrdí. Přístup hokejistů je každopádně profesionální, možná se máme na co těšit.

Dobrý tým znamená vysoké cíle. Čeho chcete v následující sezoně dosáhnout?
Ode mě neuslyšíte, že jdeme jasně na postup. Takovou chybu jsem udělal kdysi, pak mi to každý vkládal do úst. Mančaft má potenciál hrát první místo v druholigové východní skupině, jiné umístění by bylo zklamáním. Z hlediska kvality kádru a finančního nasazení ani není jiná možnost, navíc při pouhých sedmi účastnících v naší skupině. Srovnatelným soupeřem by mohl být tradičně Hodonín, ale ten stále zvažuje odkup prvoligové licence, tak uvidíme.

Pod smlouvou nyní máte šest hráčů, ostatní o ni ještě budou bojovat?
S naprostou většinou jsem domluven, přestože ještě nemají podepsáno. Jde pouze o to, že jsme ještě některé doposud neviděli na ledě. První přípravný zápas s Porubou a tři utkání na Slovensku rozhodnou o dalších podpisech. Úvodní trénink absolvovalo čtyřiadvacet hráčů, zbytek ukážou příští dny a týdny.

Na ledě byli také čtyři gólmani. Už víte, kteří dva dostanou v sezoně prostor?
Směřuje to ke dvojici Ondřej Haloda a Matej Kristín. O pozici trojky se poperou Jan Faltus a Dalibor Venouš. Na Slovensko s námi pojedou jen tři brankáři, čtyři rozhodně živit nemůžeme. Stejně tak pokrátíme počet obránců a útočníků, nemůžeme jen tak vozit hráče autobusem, aby potom nehráli.


Draky posílilo hodně cizinců, byl jasný záměr je přivést, nebo šlo spíše o náhodu?
Využíváme kvótu pěti cizinců, která je možná a zatím se zdá, že ji naplníme. Většinu hráčů dostal doporučenou či znal pan trenér Zavadil. Chci prostě zkusit oživit domácí scénu, jsem aktuálně spokojen se všemi posilami ze zahraničí, které s námi začaly trénovat na ledě. Stále ale platí, že při rovnosti kvality a poměru výkon – cena, dostanou přednost šumperští odchovanci.

Šumperk v minulé sezoně trápily finanční potíže, dokonce hrozilo předčasné ukončení ročníku. Nebáli se kvůli tomu noví hráči Draky posílit?
Nezaznamenal jsem. Pravda je taková, že loňské finanční problémy se vůbec nedotkly hráčů a jejich výplat. Tým se i za špatné situace semknul a bojoval, což mi udělalo velkou radost. Dluhy byly mnohdy statisícové, ale hokejisté to na výplatní pásce přímo nepocítili, i když o špatné situaci dobře věděli. Takže shánět posily nebyl problém, naopak jsem spoustu jmen musel ještě odmítat, zájem byl enormní.

V tuto chvíli už klub nemá žádné dluhy?
Je to tak, z předchozí sezony nedlužíme ani korunu. Dluhy byly obrovské a dělaly mi vrásky na čele, ale jsou vyrovnány, jdeme dál. Ani omylem ovšem nelze říci, že je pokryt rozpočet. V tomto období máme pokryté výdaje do prosince, peníze pro zajištění zbytku ročníku řešíme každoročně během podzimu. Nikdo v klubu nemusí mít obavy, že by v nejbližší době došlo k nějakému kolapsu.

Bez podpory města a kraje hokej dělat nebudu

Co kluboví partneři, daří se vám je shánět?
Přibyli někteří noví, a to velmi zajímaví i ze zahraničí, jiní naopak odpadli. Vybírám si po zkušenostech takové partnery, o kterých vím, že vystavenou fakturu zaplatí a peníze přijdou na účet. Doufám, že pokud budeme hrát o první místo v soutěži, tak si klubu ještě všimne nějaký nový partner, zaklepe na dveře a osloví nás. Na druhou stranu, případný postup automaticky neznamená potřebné miliony navíc, tak to nefunguje. Ale tohle není na pořadu dne.

Nabízel vám někdo před letošní sezonou licenci na druhou nejvyšší soutěž?
Nešlo to nikde v médiích a probíhala jen interní komunikace, ale hned po skončení sezony mě kontaktoval majitel Kadaně. Potkali jsme se v Praze a nabízel mi nejen licenci, ale k ní i hráče. Vlivem tehdy ještě nesplacených dluhů jsem to na první šlápnutí odmítl, Kadaň pak zkoušela dát nabídku i dalším. Abych mohl nyní první ligu v Šumperku realizovat, musel by přijít velký sponzor, který by do toho šel se mnou nebo převzal klub. Věřím, že výkonnostně by náš mančaft mohl hrát druhou polovinu této soutěže.

Máte pro hokej v Šumperku stále dostatečnou podporu od města?
Myslím, že mnoho hokejových klubů v ČR by mi mohlo závidět, jak je ustálená veřejná podpora šumperského hokeje. Rozdíly jsou pouze ve financích od města za působení v první a ve druhé lize, to jsou veřejně známá čísla. Taktéž nás hodně podporuje Olomoucký kraj, čehož si vážíme, v ostatních krajích u nás není taková podpora hokeji samozřejmostí. Bez podpory města a kraje v Šumperku hokej dělat nebudu. Pokud by důsledky komunálních voleb zredukovaly či ukončily příspěvky, tak nemá cenu dělat hokej na této úrovni. Investice města do zimního stadionu naopak dokazují, že to radní s rozvojem a podporou hokeje myslí vážně.

Zvažoval jste během finančních potíží i prodej klubu?
Při vyjednávání jsem jiným právním subjektům nabízel, aby mi pomohly klub oddlužit. Nabídl jsem minoritní i majoritní podíl, což není nic nenormálního, člověk musí zabezpečit klub jakýmikoli prostředky. Bohužel nabídky nikdo nevyužil. Mnoho firem mě podpořilo, ale vstoupit dominantním způsobem do hokeje je prostě opravdu velký závazek. Není důležité vlastnit, ale bezdlužně provozovat.

Co byste před začátkem sezony vzkázal fanouškům?
Hlavně jim chci poděkovat, že vůbec sledují dění kolem hokeje. Přeji si, aby i nadále podporovali klub a chodili na zápasy. A také abychom mohli společně šířit dobrou náladu nad výsledky. Všichni víme, že jde pořád jen o sport, a i když třeba prohrajete, tak záleží, jakým způsobem. Mohu slíbit, že všichni uděláme pro úspěch maximum. Jinak už teď máme pro fanoušky připravené permanentky, které jsou vlivem menšího počtu utkání o něco levnější než vloni a vlivem dlouhého play off se koupě opravdu vyplatí.