„Již jsme jednali se Státním fondem životního prostředí, který potvrdil, že v dohledné době budou vysány nové dotační tituly. Ty by se měly vztahovat i na rekonstrukci zimního stadionu. To je také důvod, proč jsme pozdrželi výběrové řízení na dodavatele," uvedl Luděk Šperlich, který je pověřený řízením Podniků města Šumperka (PMŠ).

Podle původních záměrů měla rekonstrukce sportoviště začít v březnu ihned po ukončení hokejové sezony, aby se vše stihlo do začátku ligové soutěže. Když ale veřejná zakázka nebyla zveřejněna ani do konce roku, bylo jasné, že březnový termín padá.

„Čekáme na podrobné znění podmínek pro přidělení dotace, abychom podle nich mohli upravit projekt. Nejspíš se tak opravy provedou ve dvou etapách příští a následující rok," dodal Luděk Šperlich.

Provoz zimního stadionu dotuje město několika miliony korun ročně prostřednictvím své organizace PMŠ. V režii této městské firmy se také uskuteční velká modernizace. Ta by měla přijít na částku nad šedesát milionů korun a komplet celou jí mělo hradit město. Vhodné dotační tituly, které by se na opravu zimní haly vztahovaly, totiž po řadu minulých let vypsány nebyly. Situace se ale změnila.

„Už jsme byli rozhodnuti jít do této akce z městských peněz, ale nyní je šance z dotace získat nižší desítky milionů korun. To není málo a byla by škoda tyto peníze neušetřit," sdělil šumperský starosta Zdeněk Brož, který je zároveň předsedou představenstva PMŠ.

Projekt zahrnuje především zateplení celé budovy, což by mělo podstatně snížit její energetickou náročnost. V plánu je ale také výměna technologie na výrobu ledu, což mnohonásobně sníží množství používaného čpavku. Jak již dříve vedení města avizovalo, vnitřní práce by měly být provedeny v době od března do srpna, kdy se nehraje hokejová soutěž. Zateplení pláště mohou firmy provádět z velké části za provozu.

Zastřešený zimní stadion v Šumperku byl dostavěn v roce 1969 v takzvané akci „Z," provozní vstupní budova, což je dnešní hotel Sport, o tři roky později. Už před několika lety sepsali hokejoví fanoušci petici, ve které poukazovali na špatný stav sportoviště i zázemí pro hráče, po radnici chtěli, aby problém řešila.

Rekonstrukce stadionu se řadí z finančního hlediska mezi nejnáročnější investiční akce ve městě. V dalších letech by měla přijít na řadu také modernizace plaveckého areálu na Benátkách, která si rovněž vyžádá desítky milionů korun.