Letos pak vyráží s týmem Draků znovu dobývat druhou nejvyšší soutěž v České republice. Po týdnu intenzivního tréninku na ledě si navíc ochotně našel chvíli času, aby sportovní redakci Deníku sdělil první postřehy z právě probíhající přípravy šumperského mužstva.

Můžete v úvodu fanouškům přiblížit, jak probíhá první část přípravy na ledě, kterou nyní absolvujete?
Zatím to je hodně hrubá příprava. Trénujeme trojfázově. Ráno chodíme trénovat na skupiny. Jedna část hráčů je na ledě, druhá pak v posilovně nebo nabírá odrazovou sílu. Po hodině se obě skupiny vystřídají. Odpoledne máme společný trénink hodinu a půl na ledě a potom ještě dvacetiminutový výběh. Dávky jsou velké a ne všichni hráči, co nehráli stabilně první ligu, jsou na to zvyklí. Po prvním týdnu ale nelze něco ještě konkrétně hodnotit.

Jaké máte dojmy z přístupu hráčů k takto náročnému tréninku?

Žádné problémy s tréninkovou činností a nasazením zatím nemáme. Je vidět, že kluci chtějí, ale jak jsem již uvedl, hodnotit je hokejově po pár dnech na ledě nelze. Samozřejmě hráče, které znám, tak přibližně vím, co od nich čekat. Nové posily se musí teprve ukázat. Bližší poznatky však získáme teprve v konfrontaci s prvoligovými soupeři během přátelských utkání.

Sledujete tedy pozorněji právě nové hokejisty jako třeba Martiník, Studený a pár dalších, kteří ještě bojují nejen o místo v sestavě, ale také o smlouvu s klubem?
Určitě si jich všímám víc. Některé totiž vůbec neznám, další jsem viděl hrát třeba jen jednou jako soupeře. Právě tito hokejisté dostanou na začátku přípravy hodně prostoru v zápasech, abychom zjistili, co v nich je. Chce to však trochu času. Po několika trénincích nejde určit, jestli je hráč dobrý nebo špatný. Určitě budou mít dostatek příležitostí, aby nás přesvědčili, jestli na první ligu mají.

Přesto zkuste po týdnu zhodnotit, kteří hokejisté vás zatím mile překvapili, a dá se očekávat, že budou oporami.
Perfektně se zatím jeví lajna Romana Meluzína a formace Stejskal, Ohnutek, Kratěna, s čímž jsme tak trochu počítali. Hráči se znají, kromě toho v tomto složení odehráli již loňskou sezonu. Navíc třeba Kratěnovi hodně pomohlo, že musel shodit šest kilo a se současnou váhou může být velkou oporou. Je to šikovný hráč, umí vystřelit, kličkovat, ale loni vozil zbytečné kilogramy navíc. Oba útoky tak v současnosti potvrzují to, co od nich očekáváme.

A co loňská první formace Martinka – Kučera – Novosad? Hodně fanoušků diskutuje, zda Radek Kučera bude mít na první ligu.

Láďa Martinka loni bojoval s poraněním kolene, ale věřím, že tento rok bude v pořádku. U něho je vidět, že je to hokejista. Zdeněk Novosad první ligu nikdy stabilně nehrál, takže jsem zvědav, jak s tím v přípravě popere. Radkovi Kučerovi jsme dali čas a máme s ním určitou dohodu. Na konci srpna si pak spolu sedneme a řekneme si, co dál.

Jednou z nových posil Draků je šikovný útočník Petr Obdržálek, který je ale v současnosti na zkoušce v extraligovém Kladně. Asi by byla škoda jej ztratit?
Určitě bych mu přál, aby mohl hrát extraligu, ale z pohledu Šumperka si přeji, aby se vrátil. Moc se nám líbí, je to hokejista, jenž umí dát gól a v první lize by nám pomohl.

Zatímco v útočných řadách zůstala kostra týmu prakticky bez větších změn a ofenziva by mohla být silnou zbraní Šumperka, obrana Draků zaznamenala velké ztráty a defenziva bude chtít asi ještě posílit?
Odchody Holíka a Kališe mužstvo hodně ztratilo. Oba byli minulou sezonu v obraně klíčovými postavami Draků. Na druhou stranu tým posílil o Radovana Slobodu, jenž vypadá hodně slibně. Bez problémů bude zvládat první ligu i Lukáš Špelda, kterému určitě pomůže, že v Šumperku může být hodně vytíženým zadákem. I přesto musíme sehnat ještě jednoho zkušeného beka, který nám v současnosti chybí.

Výhodnou Šumperka v první lize může být vyrovnaná dvojice brankářů, která navíc zůstala beze změny. Draci tak asi nebudou mít stabilní jedničku.
Loňský postup zařídil výkony v základní části Radek Tihlář, v play off zase vychytal první ligu Peter Betinec. S oběma počítáme a nyní by nebylo fér říct, kdo bude chytat jako jednička. Oba jsou na stejné startovní čáře. Zkrátka komu to aktuálně půjde lépe, tak bude chytat. Jsou to rozdílné typy gólmanů a každý z nich má určité přednosti. Navíc je obrovská výhoda, že každý chytá v jiném gardu, což se dá z hlediska taktiky v zápasech dobře využít. Čeká nás dlouhá a těžká sezona, takže bude dostatek prostoru, aby se vystřídali oba dva.

Dnes, v úterý, vás čeká první zápasová zkouška, když v úvodním přípravném střetnutí se představíte na ledě Třebíče. S čím jedete k zápasu?
Chceme postavit hlavně nové a mladé hráče. V utkání nepůjde příliš o výsledek. U některých kluků si myslíme, že na první ligu ještě nemají. Proto budou mít nejen dnes možnost nás přesvědčit, že to není pravda nebo nám náš názor potvrdí. Jsem zvědav tak na polovinu hráčů. Už teď mám určitou představu, kdo by mohl první ligu hrát a kdo asi ne, ale stále nám chybí porovnání s prvoligovými soupeři v zápasovém nasazení. Možná mě během přípravy překvapí nebo také zklamou i někteří hráči z loňského kádru. Co stačilo ve druhé lize, tak to v první stačit nemusí.

Zkuste jako zkušený trenér krátce zhodnotit, v čem bude první liga obtížnější a jiná než druholigová soutěž.
První liga je rychlejší a především tvrdší. Hráči jsou daleko lépe trénovaní a hlavně dohrávají souboje, což se ve druhé lize moc nevidí. Takový styl praktikoval loni pouze Hodonín a Přerov.

Na čem si myslíte, že může prvoligový Šumperk jako nováček stavět během sezony?

V Šumperku se zvolila cesta postavit mužstvo na hráčích, kteří první ligu vybojovali, s čímž souhlasím. Aby se po postupu vyházely dvě třetiny mužstva a do kádru přišli hráči, kteří si chtějí pouze vydělat peníze, tak to není správné. Chci, abychom sázeli především na dobrou partu a hráče, kteří budou mít k městu vztah. Pokud se k tomu připojí i hokejové kvality a případné nedostatky kluci nahradí bojovností a nadšením, tak věřím, že to půjde.