Šikovný střelec je zatím bezesporu největší letní posilou Draků, když v posledních dvou ročnících si v rámci 2. ligy držel bilanci více než bodu na zápas. V předminulé sezóně v dresu Rebelu pak nasázel během základní části úctyhodných 28 gólů.

Co si jako vybavíte při vzpomínce na své tehdejší působení v Šumperku?

Asi Fořťáka (Tomáš Fořt, pozn. aut.), to byl takový blbec (velký smích). Ale ne, teď vážně, vybavím si sestup, ten mě straší dodnes. Šumperku mám co vracet a určitě bych chtěl tento nezdar odčinit, snad se to povede.

Jak se upekl váš návrat do Šumperku? Co rozhodlo?

Jednoznačně ambice, navíc se mi líbí, že Šumperk funguje na profesionální bázi. Mně se ani nechtělo odcházet z Havlíčkova Brodu, jít ze stejné soutěže do stejné, jsem tam doma, ale tam bych musel chodit do práce. Tak jsem si řekl, že jeden rok mi tam stačilo něco dělat a nechtěl jsem víc. Pokud se chci věnovat naplno jen hokeji, Šumperk byl nejlepší volba, tady mi nabízí tréninky i ráno, k tomu mě oslavily i vize a metody pana Janečka.

Nebyly i jiné nabídky, třeba nějaká z Chance ligy?

Jediná další nabídka přišla z druholigového Vrchlabí, které mi nabízelo prakticky stejné podmínky jako Šumperk. Nakonec rozhodlo, že tady znám většinu lidí a jdu do známého prostředí. Z 1. ligy se mi nikdo neozval, ani já nikomu nevolal. Udělal jsem to v minulosti jen jednou a nakonec to nebylo moc dobré. Pokud člověk necítí zájem z obou stran, nemá cenu se někam nutit.

Jdete do známého prostředí, přesto šumperský kádr se dost změnil od vašeho posledního angažmá v barvách Draků. Koho tedy znáte ze současné kabiny?

Řekl bych, že znám tak sedmdesát procent týmu. A s nováčky jsem se rychle seznámil, všechno proběhlo v pohodě.

S kým si ale zatím rozumíte nejvíc?

Asi s Danielem Kabelkou, který je z Moravských Budějovic, ale skvěle si rozumím i s ostatními kluky, v komunikaci opravdu nemám problém.

Vrátím se k vašemu předloňskému angažmá v Kotlině. Havlíčkův Brod tehdy s Porubou nepostoupil o jediný gól, jak hráč prožívá takový neúspěch, který přijde tak těsně před cílem?

Bylo to tehdy šílené. Můžeme se vymlouvat na systém soutěže, ale tenkrát jsme si za to mohli sami. V Porubě jsme vedli tři minuty před koncem a pak prohráli. V Jablonci jsme hráli pětiminutovou přesilovku pět na tři, kde jsme potřebovali dát alespoň jeden gól, taky se to nepovedlo. Potom i doma s Porubou jsme vedli o dva góly a nakonec inkasovali na 3:2 a postup nám utekl. Takový je hokejový život. Nesli jsme situaci těžce a snad týden zapíjeli žal. Bylo to opravdu obrovské zklamání.

Jak se vám líbí nový systém druhé ligy, která se vrátila ke třem skupinám a Šumperk čekají atraktivní duely proti Žďáru, Havlíčkovu Brodu nebo Hodonínu?

Za mě je ta skupina super. Těším se na Havlíčkův Brod, kde to asi bude vyhrocené. Snad to přinese kvalitnější hokej, než na který byli diváci minulý rok zvyklí. Myslím si, že východní skupina je asi nejsilnější, tím však nechci urazit soupeře z těch zbývajících.

Jste připraven na přední roli v mužstvu. Rozhodně se od vás budou očekávat body a góly?

S tím jsem do Šumperku přišel a snažím se na tohle dobře připravit. Měsíc jsem trénoval sám, teď máme za sebou společnou kvalitní přípravu pod trenérem Janečkem. Snad všechno potom zúročíme i na ledě. Záleží, jak si sedneme v jednotlivých formacích. Teprve čas ukáže, jestli budeme úspěšní.

Jak hodnotíte letní přípravu?

Příprava byla super. Trenér Janeček preferuje moderní metody, hodně komunikuje s elitními tuzemskými kluby, přesně ví, co hráči potřebují. Takovou společnou přípravu jsem zažil poprvé. Příprava mě bavila, tedy až na běhání, to nesnáším (smích), jenže vím, že je taky potřeba.

Vzpomenete si na své úplně první setkání se šumperským hokejem? Před lety jste si zahrál proti fanouškům Draků na hokejbalovém turnaji v Benátkách nad Jizerou.

To si pamatuji, byl jsem v Benátkách dvakrát, potom se turnaj konal ještě v jiném městě. Vzpomínám, že to byly skvělé akce, zápasy měly solidní úroveň, večer se někde posedělo, prostě dobrá zábava a relax.

Jan Milfait

narozen: 29. prosince 1991

výška / váha: 173 cm / 80 kg

pozice: útočník

hůl: levák

číslo dresu: 66

dřívější působiště: Havlíčkův Brod, Beroun, Kobra Praha, Chotěboř, Hodonín, Třebíč, Šumperk