Transfúzní služba v Šumperku má sice ve svém registru na tři a půl tisíce aktivních dárců krve, ale ani tento počet není dostačující.

„Tuto akci velice vítáme, protože nejenže zvýšíme zásoby krve, ale máme příležitost získat potenciální pravidelné dárce. Hlavně mladí lidé na tyto způsoby propagace velmi pozitivně reagují a často se následně sami objednají na svůj první odběr krve,“ vysvětlila primářka Transfúzní služby Šumperk Marie Urbánková.

Transfúzní služba před časem upozornila, že krve je zejména v letních měsících nedostatek.

„Vyslyšeli jsme výzvu ohledně nedostatku krve a hráči se rozhodli jít příkladem. Odběru krve se zúčastní i management klubu a realizační tým. Snad touto aktivitou budeme k podobnému kroku motivovat i okolí,“ uvedl prezident šumperského hokejového klubu Vladimír Velčovský.

Klikněte na Draka, vyjedou
všechny přípravné zápasy Draků

Spolupráce šumperských hokejistů s Transfúzní službou má být dlouhodobá. „Hokejové fanoušky nově na stadionu uvítá transparent motivující k dárcovství krve. Tento transparent klub vyvěsí zdarma, za což mu velmi děkujeme,“ doplnila primářka.

Dárcem krve se může stát každý člověk od osmnácti do šedesáti let, s váhou nad padesát kilogramů, který v minulosti neprodělal žádný typ infekčního zánětu a není sledován v současné době pro žádné onemocnění. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně lékař přímo v odběrovém středisku. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat.