VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomiga: Trenéra už mám, obrazovku na zimák řešíme

Prostějov – Nový muž v čele prostějovského hokeje se hned pustil do práce. Michal Tomiga, předseda LHK Jestřábi Prostějov, musel po svém stěhování do útrob zimního stadionu kromě skládání týmů řešit i poměrně základní kancelářské záležitosti.

21.6.2010
SDÍLEJ:

Michal TomigaFoto: DENÍK/Martin Dostál

„Jsem rád, že se mi podařilo alespoň zprovoznit internet,“ usmíval se ve své, zatím velmi skromné pracovně.

Před sebou měl plán přípravy i různé přehledy hráčů. Ať už těch, kteří nastupují v mládežnických kategoriích, tak těch, kteří by měli na Hanou přijít hrát druhou ligu mužů.

Ještě ve čtvrtek přitom nebylo jasné, zda-li Český svaz ledního hokeje posvětí přesuny práv na hráče. To se nakonec povedlo a dnes už nic nebrání tomu, aby se Prostějov pod vedením nového šéfa připravoval na příští sezonu.

Jak si užíváte první dny ve funkci předsedy hokejového klubu, o který jste dlouho usiloval?
Strategie a cíle mládeže, stejně jako nějaké hráče už jsem měl rozpracované. Dva roky jsem usiloval o to, v Prostějově hokej dělat, bohužel během té doby z klubu odešla hromada kvalitních trenérů, se kterými jsem chtěl pracovat. V březnu a v dubnu jsme se s panem Zabloudilem domlouvali na převodu práv a licence, jenže se to nestihlo do 30. června, tak za to musím zaplatit o 100 procent navíc. Jen převody nás vyjdou na nějakých 180 – 200 tisíc korun.

Nabízí se otázka, proč to trvalo tak dlouho?
Protože do toho jednání vstoupil pan Beck s panem Kalabisem. Nabízeli horentní sumy, ale nakonec z toho vypadlo, že jen za mládež. Já panu Zabloudilovi vysvětloval, že by měl prostějovský hokej opustit se vztyčenou hlavou a že klub by měl fungovat jako celek. Kdyby to tak nebylo, v ten moment by hráči odcházeli v osmé třídě a do dorostu nebo juniorky by zůstávat nechtěli. Předpoklad, že by hráči zůstali až do druhé ligy mužů, by byl hrozně malý. Hokej by tu úplně skončil.

Takové rozdělení by přineslo i další problémy, zejména smluvní, je to tak?
Kdyby jedna část dělala mládež a druhá muže, tak bychom se stoprocentně nedomluvili na zapůjčování juniorů. Já bych sem musel vzít na hostování muže, tím bych uzavřel áčko, ale zároveň přístup juniorů do něj. Kdybych si vzal nadějného juniora, vyhrál bych ho v mužích a pak bych chtěl nějakou adekvátní náhradu za to, že jsem mu dal šanci, tak bychom se nedomluvili, protože by ho mohli chtít prodat jinam. Od začátku jsem vysvětloval, že to musí fungovat pod jednou hlavičkou. Zbytečně bychom utráceli peníze, které by se měly dávat do výchovy mládeže.

Přesto se společně se Zdeňkem Zabloudilem domlouváte na další spolupráci. Jak by měla vypadat?
Pan Zabloudil pochopil, že už před dvěma lety to mohlo být jinak. Mohl stát v pozadí,starat se o svou firmu,podporovat finančně klub a mít tu své děti. Pochopil to pozdě, a proto teď navrhl smlouvu o spolupráci. A já se nebudu bránit žádné spolupráci,která přivede peníze do klubu.

Rozumím tomu dobře, že by zůstal jedním ze sponzorů klubu?
Nebráníme se tomu, pokud si u nás zadá reklamu, tak se stane sponzorem klubu jako všichni ostatní. Bavíme se o tom, ale do detailů jsme to ještě neřešili.

Jak jste daleko se skládáním kádru pro další sezonu?
Zrovna jsem se vrátil z dalších jednání, takže můžu říct, že mám potvrzené dva gólmany, tři beky, šest útočníků a k tomu se budou nabalovat naši junioři jako Matoušek, Finkejs, Zachar, Stráněl a další.

V Prostějově jste působil jako trenér jak u mládeže, tak u seniorského týmu a předpokládám, že jste v posledních dvou sezonách sledoval výkony Jestřábů. Nebylo to pro vás spíš odrazující?
Já věřím, že vždycky se dá všechno spravit. Záleží zejména na hráčích, aby na sobě chtěli pracovat. Potom taky na lidech, kteří kolem vás budou chodit a vyprávět, jak je na tom ten hokej špatně, ale nikdo pro něj nic neudělá. I teď se setkávám s lidmi, kteří mi říkají, že jsem blázen, když jsem do toho šel. Ale v době, kdy jsme stáli na tribuně a všechny nás to štvalo, tak nikdo neřekl: „Pojďme do toho. Něco s tím uděláme.“ Až pak mě oslovila parta kluků, kteří shodou okolností nejsou z Prostějova, ale chtějí do toho dát své peníze. Vyrůstali tady v mládí a já jsem jim vděčný, že s tím chtějí něco udělat.

Jakým způsobem se změny dotknou mládeže?
Udělali jsme strategii šéftrenéra mládeže, který bude mít na starosti druhé až šesté třídy s dalšími pěti trenéry! Pan Beck bude trénovat jenom sedmou třídu a další individuální dovednosti, aby měl čas, protože tohle skutečně umí.

Starat se o 80 dětí je moc

Ten si nedávno na tiskové konferenci pochvaloval, že se situace s mládežnickými celky zlepšuje. Jaký na to máte názor?
Vykládalo se, kolik že jich tu je. Ale když vezmu seznamy hráčů, tak se dozvím, že ve třetí třídě mám sedm, ve čtvrté čtrnáct, v páté deset, v šesté šest, v sedmé dvanáct a v osmé jedenáct hokejistů. To jsou ročníky, které by podle stanov měly být naplněny alespoň sedmnácti hráči. Teď sháníme, odkud je budeme doplňovat.

Čím to, že nejsou?
Za poslední dva roky tady skončilo deset až dvanáct mladých hráčů jenom tak. To je přece škoda, ve čtvrté nebo v páté třídě nemůže nikdo říct, jestli z něho bude nějaký hokejista, nebo ne. Do toho vstoupí celá řada faktorů. Pozná se talent, pokud má pohybové nadání a má to od Boha. Ale musí tam být i píle. Když ukážeme rodičům, že s dětmi chceme pracovat, a oni nám je tu budou nechávat, tak docílíme, aby to fungovalo.

Mezi fanoušky v Prostějově měl hokej výborné postavení, které v posledních letech začal poněkud ztrácet. Jaké byly podle vás hlavní důvody?
Byli tady trenéři, kteří koučovali třeba čtyři mančafty, a to prostě časově nejde zvládnout. Ani psychicky. Ten člověk se má soustředit maximálně na výchovu dvou týmů, to je čtyřicet dětí. Ale osmdesát je moc. Musíme sem v následujících dvou letech dotáhnout novou trenérskou krev, trošičku to rozvířit.

Trenér áčka? V úterý podepíšeme smlouvu

Když jsme u trenérů, máte už toho nejdůležitějšího, který povede áčko?
Mám. V úterý večer za mnou přijede do Prostějova a podepíšeme smlouvu. 23. června i přes oficiální webové stránky zveřejníme jeho jméno.

Předpokládám, že my ho tedy teď neřeknete.
Neřeknu. Slíbil jsem to. Ten trenér se ještě musí vyvázat ze své staré smlouvy. Jsem rád, že jsem tohoto člověka přivedl, protože je to velice inteligentní a pracovitý trenér. Chce pracovat s týmem mladých hráčů, chce začleňovat prostějovské odchovance a má velmi dobré zkušenosti. Jeho přáním bylo, aby mohl trénovat ještě jeden tým, takže jsme se domluvili na prostřídání trenérské dvojice u staršího dorostu, kde bude hlavním trenérem Martin Kužílek.

Jak už bylo řečeno, sám jste koučoval. Budete tedy do role trenérů zasahovat?
Hodně mě to na led táhne, protože práce s dětmi mě vždy bavila. Určitě do toho budu zasahovat. Zejména chci rodičům vysvětlovat, proč tento trenér dělá tady to a to. Protože hromada rodičů si myslí, že třeba tohle dělá trenér špatně. Na mládež budu osobně dohlížet, protože to je náš základ. Do šesté třídy se kluci musejí naučit bruslit a získat základy s hokejkou, proto budou chodit na led čtyřikrát týdně a ještě bych jim chtěl na celý rok zajistit tělocvičnu. V tento moment to převezme pan Beck. Viděl jsem ho dělat individuální tréninky a má jeden z nejlepších procesů, které jsem kdy pozoroval. Ta hranice sedmé a osmé třídy by pro něj měla být výzva.

Fankub by měl být obrazem klubu

Předpokládám, jako nově vybudovaný tým nebudete mít příliš vysoké ambice, je to tak?
Bavili jsme se s oním potenciálním trenérem, který u A mužstva bude. Chtěl by hrát polovinu tabulky, což si myslím, že není nereálné. Složení mužstva, které máme nachystané, je dost solidní. Je pravda, že to bude půl na půl s našimi juniory, ale nemám z toho strach. Vím, jak umí koučovat, a myslím, že to dovede.

V průběhu týdne jste na klubovém webu vyzval fanoušky, aby se zapojili do příprav na příští sezonu. Co si od toho slibujete?
Každý tým má svůj fanklub a každý klub pro něj něco dělá. Ať jsou to šály, dresy nebo autobusy. Já měl ve středu sezení s jeho zástupci a ti mi řekli, že po mně nic nepožadují. Což mě trochu zarazilo. Chtějí být samostatní a jediné, co je zajímalo, bylo to, jaká tady bude ochranka. Ještě si asi budeme muset posedět. Fanklub by měl více pracovat s vedením klubu i s trenéry. Měl by být obrazem klubu a my bychom zase měli být servisem pro něj.

Ale jejich, dejme tomu netečnost, se asi dá pochopit.
Jsou znechuceni, že během posledních šesti let je tu třetí majitel. Já je chápu. Já z toho jsem znechucený taky, jenom za svoji trenérskou kariéru jsem tu zažil čtyři vedení.

Řešíme vstup na zimní stadion

Váš příchod do klubu je spojen i se změnou názvu. Místo HK budete LHK Jestřábi Prostějov. Proč?
Lehce se změní název. LHK je nejjednodušší řešení. Když dám před hokejový klub ještě lední, tak je i v logu prostor na to elko tam přidat. Byl i návrh, abychom se přejmenovali na SK, ale to bychom museli opět změnit veškeré povědomí, transparenty, šablony, není to taková sranda. Já si myslím, že název je to poslední. Napřed musíme ukázat, že hokej chceme dělat.

Jaké budou vaše první kroky ve funkci předsedy?
Musíme stabilizovat kádr. S hráči vedu jednání s tím, že bych chtěl, aby tu byli alespoň na dva roky, s trenérem se domlouvám na tři až pět let. Pokud to třeba po dvou letech budeme zvládat, tak se nebráním tomu, abychom postoupili do první ligy. Ale nebudu kupovat licenci, musíme si to vybojovat.

Chystáte i nějaké inovace na stadionu?
Teď se domlouváme s domovní správou, jestli se budeme podílet na zakoupení časomíry s velkou obrazovkou. Aby se tam daly promítat třeba reklamy, což by mohlo být pro naše sponzory zajímavé. Řešíme vstup na zimní stadion, aby byl přehlednější a jednodušší.

Hokej k Prostějovu patří

Přečetl jsem si vaše prohlášení na klubových stránkách, ve kterém apelujete na fanoušky, aby na oficiálním fóru nenapadali jiné prostějovské kluby, zejména basketbal a volejbal.
Uvědomte si, že to jsou oficiální stránky klubu a zastupují ho na veřejnosti. Tím, že máme v názvu Prostějov, tak reprezentujeme i jeho obyvatele. Já nemůžu napadat další sporty. Osobně znám pana Černoška a další lidi z TK Plus a svým způsobem obdivuji, z čeho to celé byli schopní udělat. Vybudovat takový kolos a udržovat ho není jednoduché. Ono to teď vypadá, že jsou v Prostějově samí cizinci, ale když se podíváme na mládež, tak má obrovský příliv adeptů jak do basketbalu, tak do volejbalu. Nemám rád, když někdo haní práci druhého a vykládá, jak by to dělal, kdyby ty peníze někdo přivedl do hokeje. Ty peníze se hlavně musejí zasloužit. Když všichni uvidí, že klub funguje, tak sponzoři přijdou. Já nebudu vysvětlovat slušným občanům Prostějova, proč se u nás na stránkách napadají fanoušci volejbalu a jiných sportů. Já osobně se na něj jdu také podívat, stejně jako na basketbal, na box, na tenis nebo kamkoliv, protože mě sport zajímá jako celek.

Jste z Prostějova, může to být vaše výhoda při jednání s městem?
Nemyslím si to. Můžu mít lepší výchozí pozici, protože jsem z Prostějova, znám Prostějov a znám tu hromadu lidí. Prostějováci vědí, co ode mě můžou čekat. Samozřejmě mě teď budou někteří napadat, budou si myslet, že se tady chci obohatit. Ale druhá věc je ta, že město podporuje klub už několik let stejně. Akorát za působení pana Koláře a pana Zlámala dávalo trochu víc peněz. Nemůžu čekat, že přijdu na město a řeknu: „Já jsem Tomiga, chci místo podpory 3, 5 milionu 6,7. To nejde a ani o to nebudu žádat, protože bych se akorát ztrapnil. Jsem rád, že město dá takovou podporu, jakou dává. Tedy dotace na ledy a autobusy pro mládež. Muži si musejí peníze sehnat reklamou a vlastně dobrými výsledky na ledě.

Jaké si dáváte osobní cíle pro příští sezonu?
Aby lidé, kteří mě znají a kteří vědí, že to s hokejem myslíme vážně, přišli a začali jsme přemýšlet o tom, jak to pozvednout ještě víc. Abychom si už teď, když máme pokrytou tuto sezonu, začali dělat rezervu pro další ročník. Napřed ale musíme přesvědčit výsledky. Pak můžeme řešit peníze. Stejně tak bych chtěl, aby všichni věděli, že když přijde nějaký dílčí neúspěch, prohrajeme dva tři zápasy, tak jsme tu na dlouhodobou práci a chceme to znovu zvednout. Hokej k Prostějovu patří a byla by obrovská škoda, aby tady skončil. A to jak mládež, protože rodiče na to nebudou mít peníze, nebo muži z jiných důvodů.

Ještě jeden klub v krajském přeboru

Chystáte se nějakým způsobem mládež podporovat?
Mám takovou představu, že kluci v těch nejnižších kategoriích se budou víc podporovat. Měli by dostávat výstroj, platit nižší příspěvky tak, abychom jim pomohli. Sociálně slabší rodiny odcházejí z hokeje, což mě mrzí a my jako klub to do budoucna budeme muset přebírat. Nechci, aby hokej mohli hrát jenom bohatí.

Jaké budou cíle seniorského týmu?
U mužů budu rád, když se dostaneme do stádia, že tu budeme mít skoro polovinu odchovanců. Ono to zejména ze začátku asi nepůjde, ale když budou mít junioři vizi, že se můžou probojovat do A týmu, tak to bude výborné.

Kromě Jestřábů chystáte i další klub. Můžete to přiblížit?
Mám takovou představu, že bych od příští sezony chtěl zřídit ještě jeden tým v krajském přeboru, kde by se tito kluci vyhrávali. Zase to jsou peníze navíc, ale pro růst mladých hráčů to bude fantastické.

Měl by to být nástupce Plumlova, který se z krajského přeboru v minulé sezoně odhlásil?
Měla by to být záloha, jednáme o tom s panem Muzikantem, tento rok už to nestihneme, což je škoda.

Autor: Martin Dostál

21.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení