Případ se začal odvíjet hned zkraje ledna letošního roku. Muže zkontaktovala prostřednictvím komunikační aplikace mladá žena, která se představila jako Helena a začali spolu komunikovat. Uvedla, že bydlí pár kilometrů od něho, má 26 let a chtěla by se s ním víc seznámit a mít vztah.

Zprvu si sdělovali jen běžné informace, ale později začal obsah zpráv nabírat erotický podtext. Došlo to až tak daleko, že mu žena poslala pár svých intimních fotografií. Protože si ale žena stěžovala na nedostatek peněz, požádala svůj protějšek, aby jí jako odměnu za fotografie posílal peníze.

Peníze za intimní fotky

Žena ale chtěla další peníze, protože platby údajně neprobíhaly tak, jak by měly nebo byly chybně zadány a nepřišly. „Členům skupiny, kteří vystupovali pod identitou smyšlené ženy, se podařilo muže natolik zmanipulovat, že od něho získali přihlašovací údaje i k jeho internetovému bankovnictví s tím, že mu jeho chybně zadané platby opraví a budou mu nápomocni, když se objeví problém. Jakmile měli přístup k jeho účtu, začali jednat ve svůj prospěch a dokonce se jim podařilo sjednat i úvěr ve výši dvacet tisíc korun. V této fázi ho připravili o částku necelých 170 tisíc,“ sdělila policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Ilustrační foto
Práce z domova? Soud udělal tečku za masivním podvodem. Obětí bylo na 20 tisíc

O pár dní později mu zazvonil telefon a na druhé straně se ozval muž, který vystupoval jako policista z Ostravy. Informoval ho o tom, že komunikuje s nezletilou invalidní dívkou a požaduje po ní intimní fotografie. Dál mu sdělil, že pokud nechce, aby jeho počínání mělo následky, protože se jedná o závažný trestný čin, musí se spojit s rodinou dívky a finančně se s nimi vypořádat. Poté hovor skončil.

Statisíce vyplacené na ruku

„Netrvalo dlouho a ozval se mu otec údajné dívky a řekl mu, že chce 150 tisíc a má je přivést do Ostravy. Poškozený tedy udělal, co mu bylo řečeno, a peníze, které jak uvedla hlava rodiny, měly být použity pro dívku a na nákup invalidního vozíku, jim v jednom z ostravských bytů předal. Na policii prý oznámení stáhnou a nemusí si s tím dělat další starosti,“ pokračovala policejní mluvčí.

Ilustrační fotografie.
Investice do kryptoměn stála ženu ze Šumperska 800 tisíc

Pár dní nato se muži opět rozezněl telefon a ozval se mu bratr dívky a dožadoval se dalších peněz. Začal mu vyhrožovat právníkem a že může jít za to, co udělal, do vězení na několik let. A aby se tak nestalo a vše zůstalo bez odezvy, stačí zaplatit dalších 130 tisíc.

Muž tedy vybral další peníze a vydal se s nimi opět do Ostravy, kde odevzdal částku 130 tisíc včetně další hotovosti deset tisíc kterou z něho vymámili za účelem nákupu telefonu pro dceru a taky jejího bratra. A zase odjel s tím, že snad už vše bude v pořádku.

Internetový podvod. Ilustrační foto.
Žena z Jeseníku prodávala kalhoty. Přišla o 400 tisíc

„Dva dny nato ale volala matka invalidní dcery a chtěla dalších 200 tisíc, protože ona jako matka se psychicky zhroutila a chce odškodné a opět začala poškozeného zastrašovat a vydírat. To už se mu ale nezdálo a přišel vše oznámit na policejní služebnu,“ sdělila Miluše Zajícová.

Obvinění jsou příbuzní

Případem se začali zabývat kriminalisté v Šumperku a na základě získaných důkazů a pečlivé práce se jim podařilo pachatele tohoto skutku brzy odhalit. „Jednalo se o pokrevně spřízněnou skupinku tří mužů a dvou žen ve věku od 22 do 46 let, která se cíleně doplňovala a každý z nich se nějakým způsobem podílel na klamání a vydírání staršího muže, aby tím získali finanční prostředky a o připravili ho o peníze, které si ponechali pro vlastní potřebu,“ uvedla policejní mluvčí.

Policie, ilustrační foto.
Muž z Jeseníku chtěl koupit auto, přišel o více než 300 tisíc

Všichni byli v únoru zadrženi a byly u nich provedeny domovní prohlídky, při kterých byla nalezena finanční hotovost 72 tisíc. Všichni členové skupiny byli již v minulosti odsouzeni. Se všemi bylo zahájeno trestní stíhání a byli obviněni z pěti trestných činů, z nichž nejzávažnějším z nich, kterého se dopustili společně ve spolupachatelství, byl zločin vydírání.

Podle trestního zákoníku jim hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let. Kriminalisté vydali na státní zastupitelství podnět k podání návrhu na vazbu, který státní zástupce akceptoval a soudce podpořil, a tak všichni skončili ve vazbě, kde budou čekat na verdikt soudu.