Soud tak zamítl jeho odvolání jak proti vině, tak proti výši trestu. Krajský soud vynesl stejný verdikt loni 14. prosince. Muž měl partnerku dlouhodobě slovně i fyzicky napadat a dokonce jí přeřezat šlachy na nártech. Kromě toho žena utrpěla zhmoždění lebky i deformaci ušních boltců.

Podle předsedy senátu Vrchního soudu Aleše Vašků krajský soud důkazy pečlivě a logicky porovnal a dal do vzájemných souvislostí. Podle nich není pochyb, že se obžalovaný činu dopustil tak, jak je popsáno.

„Výpověď poškozené je stěžejní z hlediska popisu skutků, které se zpravidla odehrávaly mezi obžalovaným a poškozenou, nicméně je zde i řada důkazů, a to i důkazů objektivní povahy,“ citovala soudce agentura ČTK.

Jde o o psychologický posudek, znalecký posudek ohledně zranění poškozené i výpovědi svědků. Trest je podle soudu na místě.

„Fackoval ji, kopal, bil pěstmi, zakazoval jí chodit na toaletu a zdravit své známé. Také jí stříhal a škubal vlasy. V situaci, kdy chtěla z bytu odejít, jí pilkovým nožem na pečivo řezal boty, které měla obuté. Utrpěla řezné rány šlach na obou dolních končetinách a musela se podrobit operaci,“ popisovala jeden z útoků obžaloba u krajského soudu.

Obžalovaný po celou dobu už u krajského soudu vinu odmítal a tvrdil, že do uší jeho družku náhodně udeřilo poleno při sekání dřeva. Hájil se také tím, že nohy si na nártech pořezala sama, když spadla na půdě na pilu.

To však znalci i poškozená vyloučili. Tvrzením obžalovaného krajský soud neuvěřil a poslal jej za týrání družky a pokus o těžké ublížení na zdraví na devět let za mříže. Odvolací Vrchní soud se s rozsudkem krajského soudu ztotožnil.

Muž byl v minulosti opakovaně odsouzen, mimo jiné také za loupež a ublížení na zdraví. V trestním rejstříku má již deset záznamů. K týrání ženy a fyzickým útokům mělo docházet od února 2020 do dubna 2022 během vzájemného soužití v bytech na Šumpersku.