Státní zástupce vznesl obžalobu proti starostovi obce na Jesenicku už v roce 2019. U soudů potom padly přitom velmi rozdílné verdikty.

V roce 2021 Krajský soud v Olomouci uznal starostu Leoše Hanniga vinného z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Odsoudil jej k peněžitému trestu patnáct tisíc korun. Z většiny bodů obžaloby však soud starostu zprostil. Odvolací soudy pak celou kauzu vracely zpět.

Odvolací senát Krajského soudu v Olomouci pak loni v říjnu starostovi uložil nepravomocně pětileté vězení a pokutu 60 tisíc korun. Proti tomu se starosta odvolal.

Vrchní soud nyní Hanniga potrestal za dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie při rekonstrukci Latzelovy vily třemi lety vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky, informoval jako první server idnes.cz.

Starosta Vápenné Leoš Hannig
Odsouzený starosta Vápenné: Jsem si jistý, že jsme nepochybili

Starosta argumentuje tím, že žádná škoda nevznikla. „Obec sice dotaci vracela, ale má spravený dům a Česká republika, potažmo Evropská unie, peníze dostala zpátky. Ty peníze jsem neukradl, nezpronevěřil, neodnesl jsem si půlku vily domů. Tím víc je to pro mě nepochopitelné,“ řekl loni v říjnu po vynesení verdiktu pěti let vězení pro Deník Leoš Hannig.

V celé kauze jde o rekonstrukci Latzelovy vily. Soud řešil okolnosti využití dotace, pomocí níž obec financovala její rekonstrukci. Ta je po obnově jednou z nejvýstavnějších budov ve Vápenné.

Historická Latzelova vila zdobí centrum obce, na očích je i řidičům, kteří jedou po hlavním tahu z Jeseníku na Javorník a Polsko. Právě její rekonstrukce však obci přinesla roky problémů.

Starosta Vápenné Leoš Hannig.
Starosta Vápenné má jít na pět let do vězení, rozhodl soud

V celém případu jde o dvojici propojených dotačních projektů.

V rámci prvního, investičního, se měla budova za deset milionů korun rekonstruovat a stát se centrem sociálních služeb. Druhý měl budovu oživit. Měl z něj být placen chod širokého spektra aktivit ve prospěch sociálně vyloučených lidí.

Oba projekty se však časově „nepotkaly“. Sociální služby pracovníci neziskové organizace neposkytovali v opravené vile, ale dříve a na jiném místě. Z toho, kdo za problémy může, se vzájemně vinilo vedení obce a nezisková organizace, která se sociálně vyloučenými pracovala.

Leoš Hannig přitom patří k nejzkušenějším starostům v regionu. Ve funkci je už více než dvacet let. Vápenná se pod jeho vedením stala v roce 2017 Vesnicí roku Olomouckého kraje a díky tomu ji v témže roce navštívil prezident Miloš Zeman.

Prezidentský vrtulník na fotbalovém hřišti v Jeseníku
Do Vápenné přijel poprvé v historii prezident. Na Hrad odletěl ze hřiště

O případ se zajímají i jeho kolegové z regionu, kteří začali mít strach z čerpání dotací. „Případ starosty Hanniga bohužel ilustruje těžkosti, se kterými se starostové a zastupitelé obcí dennodenně potýkají. Potvrzuje se věta, že na radnici je člověk jednou nohou ve vězení, a to kvůli obrovskému množství administrativních a byrokratických požadavků, kterým lidé pečující o rozvoj obcí v souvislosti nejen s veřejnými zakázkami a dotacemi musí vyhovět. I drobné a nezáměrné pochybení může vést k obvinění z podvodu, jako se stalo v tomto případě,“ řekla loni v říjnu Deníku Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv České republiky.