Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autor Vinetoua tečkou příběhu o chalupách v Rudě

Ruda nad Moravou - Kniha o historii obce v prodeji zde, hlásí reklamní tabule před Winter-marketem v Rudě nad Moravou. Velká, novotou vonící kniha leží uvnitř na pultě a za pokladnou stojí její autor - třiašedesátiletý obchodník a amatérský historik Miroslav Winter.

20.12.2009
SDÍLEJ:

Miroslav Winter se svou knihouFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Lépe než název Z historie obce Ruda nad Moravou do roku 1945 vystihuje obsah knihy její podtitul: Příběhy starých chalup a staveb.

Na 350 fotografiích na křídovém papíře nechybí žádná stavba, která tu do konce války stála, a nechybí ani ty, které už zmizely.

„Desítky let jsem dělal filatelii a čtvrt století sbírám staré pohlednice. Ty se dají sehnat na burzách, horší je to s dobovými fotografiemi. Ale mám výhodu, že jako obchodník jsem pořád ve styku s lidmi a můžu se jich vyptávat,“ vypráví autor.

Když zjistil, že ze snímků domů postavených do roku 1945 mu chybí už jen pár, dal se do pátrání po těch zbývajících.

„Získat některé fotografie, to byl malý zázrak. A člověk by nevěřil, jak pracné je sehnat informace o některých chalupách postavených ve 20. letech.“

Teprve pak přišel nápad doplnit stavby i o jejich příběhy a majitele. Miroslav Winter na úkolu pracoval při své práci, hlavně o víkendech, celých šest let. Vysedával v archivech, pročetl všechnu dostupnou literaturu, prohlížel kroniky, zpovídal pamětníky. Žádný termín ho netlačil, bral své bádání jako koníčka. Práci urychlil a uzavřel, až když zjistil, že se blíží 700. výročí první zmínky o obci. Ruda ho bude slavit příští rok.

„Šlo mi o to, aby kniha měla lidský rozměr, aby v ní nebyla jen suchá fakta, ale i příběhy a vyprávění,“ říká autor.

Výsledek je vskutku impozantní a pro zachycení historie obce nedocenitelný. Na 275 stranách je 350 fotografií. Miroslav Winter vlastnoručně nakreslil mapy zástavby a sestavil rejstříky domů podle ulic. Každé stavení, každá stavba, jako na příklad kostel, zámek, mosty, hřbitov, koupaliště či pomníky, má vlastní kapitolu. Autor šel i do takových detailů, jako je stoletý přehled rudských poštovních razítek v kapitole o poštovním úřadu.

Za každým datem, za každým jménem je ukryta spousta času a mravenčí práce. Přes historii domů nahlíží čtenář do historie například školství nebo průmyslu v obci.

Zájem o knihu je velký. Na pultě leží teprve čtrnáct dní a už se jí prodaly téměř čtyři stovky. Další si určitě koupí rodáci, až se sjedou na oslavy výročí.

Vydání knihy zaplatil Miroslav Winter sám. Bude rád, když se mu časem náklady vrátí; kdyby měl do ceny započítat i autorský honorář, musela by kniha stát mnohem víc než 400 korun, za které ji ve svém obchodě prodává.

Největší odměnou mu je radost lidí, když knihou nadšeně listují a hledají svůj dům. Velkou radost udělal například Vídeňákovi, který hledal dům svých předků. „Nad fotografií se v mém obchodě rozplakal.,“ vzpomíná Miroslav Winter.

Vzápětí slízl nečekanou odměnu, když mu návštěvník dal okopírovat rodný list svého tatínka, jehož rodina pocházela z Rudy. Za kmotra totiž byl jeho otci autor slavného Vinetoua Karel May.

Autor: Stanislava Rybičková

20.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení