Mladší bratr mezinárodního festivalu Blues Alive známý jako Echo slaví letos první půlkulatiny. Na narozeninovou party přijede do šumperského domu kultury šestice interpretů a skupin v čele s fenomenálním kytaristou Khalifem Wailin' Walterem a špičkou polského blues v podobě kapely J. J. Band. Minifestival začíná v pátek 14. března v 18 hodin.

„Nápad uspořádat Echo Blues Alive vznikl před pěti lety v souvislosti s tím, že v programu podzimního Blues Alive zásadně neopakujeme stejné účastníky. Bylo nám však líto nepozvat některé muzikanty znovu, navíc na jaře vyráží řada amerických muzikantů na evropské šňůry a byla by škoda nechat si je ujít. To je ostatně i případ Khalifa Waltera, který od pondělka absolvuje miniturné v Polsku a nás napadlo dát ho dohromady s J. J. Bandem,“ přiblížil organizátor festivalu Vladimír Rybička.

Kytarista a zpěvák z Chicaga Walter vychodil pomyslnou bluesovou školu u svého strýčka, kterým není nikdo menší než fenomenální Carl Weathersby, a posléze jako doprovodný hráč v kapele další slavné bluesové osobnosti Lonnieho Brookse. Jeho charakteristický zvuk pak zřetelně ovlivili bluesoví klasici Albert King, Freddie King a Albert Collins. Walter má za sebou koncerty v Evropě a Austrálii, zúčastnil se prestižního bluesového festivalu v Chicagu a velkým zážitkem pro něj bylo hraní před dvaadvaceti tisícovkami lidí při jednom z posledních zápasů basketbalisty Michaela Jordana.

Polský J. J. Band, který amerického hudebníka doprovodí, nebude jediným zástupcem tamní scény na přehlídce. Kvartet Teenage Band představí v Šumperku své debutové album Proszę Powiedz. „Tahle kapela prošla před dvěma lety soutěží Blues Aperitiv a sklidila mimořádný ohlas,“ upozornil Rybička.

Mezi pravidelné hosty patří slovenští muzikanti a ani letošní ročník Echa neudělá výjimku. Posluchači se tak mohou těšit na populární Bluesweiser, který se svou směsí funku a boogie debutoval na Blues Alive už v roce 1998.

„Zájem publika si určitě získá i ostravský písničkář Pepa Streichl, který u nás nevystupoval dlouhých deset let, teď ale vydal novinkové album Za dveřmi, což byl o důvod víc jej na festival opět přizvat,“ zmínil Rybička dalšího hosta.

V nové podobě se představí také přerovská skupina Mothers Follow Chairs, která kvůli mateřské dovolené zpěvačky Petry Polákové-Uvírové zmizela na několik let z pódií.