V Městské knihovně v Šumperku pro třicítku malých návštěvníků připravili putování dějinami od pravěku přes středověk až do doby nedávné. Inspirací jim byla edice Děsné české dějiny, v níž šumperská autorka Vladimíra Krejčí a ilustrátor Václav Roháč vydali už tři tituly.

Na Noci s Andersenem byli oba autoři také přítomni. Všechny hry souvisely s jejich knihami Odporné dětství a příšerní rodiče a Strašná škola a odporní učitelé. Děti tak třeba mohly spolu s Václavem Roháčem nakreslit, jak si takovou strašnou školu představují ony.

Pak už na ně čekalo plnění úkolů, při němž zavítaly i do sklepení knihovny a na zahradu. „Už se moc těšíme na hru i na noc v knihovně," přisvědčovala trojice kamarádek, když si chystala spaní v čítárně, aby mohla vyrazit za dobrodružstvím.

„Připravili jsme okružní cestu, která děti provedla od pravěku až po dobu nedávnou. Děti na ní plnily úkoly," řekla ředitelka knihovny Zdeňka Daňková.

V zahradě tak na děti čekala pravěká žena tančící kolem ohně i mamut. Ve sklepeních pak byly připravené další úkoly, například rozluštění záhady s ježkem v kleci.

Dějiny ale provázely i stinné stránky, jak malým návštěvníků předvedl například kat a jeho pacholek. V márnici se ocitl ten, kdo už přišel o všechny své životy. „Dějiny nebyly vždy veselé, jak se děti přesvědčily. Vykoupení ale bylo jednoduché, stačilo přečíst smrtce pohádku," doplnila jedna z organizátorek šumperské Noci s Andersenem Jitka Sopperová.

Před půlnocí se malí čtenáři vydali na výpravu do knihkupectví Duha, kde na ně čekala autogramiáda Vladimíry Krejčí a Václava Roháče.

Noc s Andersenem připravili z pátku na sobotu v mnoha knihovnách celého Šumperska a Jesenicka. Například v Rapotíně se všechen děj točil kolem myší, v Bludově se zaměřili na prvňáčky, které vzali za odměnu vykoupat se do tamních lázní. Knihovna Vincenze Priessnitze v Jeseníku nachystala kromě čtení pohádek a soutěží i maškarní karneval. Ve Vidnavě se zaměřili na knihy Astrid Lindgrenové a převlékli se do kostýmů postav z jejich pohádek. Na závěr si pak vyrobili elektronickou knížku s fotek pořízených během akce.

Noc s Andersenem se u nás konala poprvé v roce 2000. Připomíná výročí narození dánského pohádkáře, které připadá na 2. dubna, stejně jako Mezinárodní den dětské knihy.

Postupem času se rozšířila po celé republice i do zahraničí. Letos se do ní u nás zapojilo přes pět set knihoven a více než čtyři sta škol. Akce se už rozšířila i do zahraničí, například na Slovensko, do Polska nebo Slovinska.

Dvojice zakladatelek této tradice Hana Hanáčková a Miroslava Čápová z knihovny B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti získala před několika dny dánskou Cenu Hanse Christiana Andersena. Její držitelkou je například i dánská královna Margrethe II