„Naším cílem je propagovat Zlaté Hory a přitáhnout sem lidi, kteří by pro naše město mohli něco udělat. Nechceme, aby náš plenér byl monotónní, proto zveme i umělce z jiných řemesel, aby předvedli, co umí,“ řekl za organizátory předseda dozorčí rady Zlatohorského nadačního fondu Petr Vidur.

Zlatohorská hoblina odstartovala v sobotu 7. srpna. První den ale většina z šestadvaceti umělců teprve hledala múzu, protože téma, které mají zpracovat, se jako překvapení dozvěděli až na místě.

Do práce se jako jediný už od rána pustil František Nedomlel z Bruntálu, který musí během týdne vytvořit repliku betlému. Jde o zakázku pořádajícího Zlatohorského nadačního fondu (ZNF), která poputuje jako dar na onkologické oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Chceme udělat radost dětem a konat dobro,“ usmál se předseda dozorčí rady ZNF Petr Vidur. „Betlém bude dvaapůlkrát větší, než tenhle,“ ukázal řezbář na zasklený originál.

„Betlém bude dlouhý 185 centimetrů, 120 centimetrů bude široký a budou v něm pětačtyřicet centimetrů vysoké figurky,“ řekl Nedomlel. Ke spolupráci si při vyřezávání figurky osla pozval umělec i malé pacientky léčebny Edel.

Desetiletá Hanka a o čtyři roky starší Katka Obšilovy pomáhaly umělci s dlátky vytvořit podstavec oslíka.

Letošní ročník Zlatohorské hobliny se nese v pohádkovém duchu. Pro mateřskou školu v Kobylé nad Vidnavkou budou umělci dělat postavičky Křemílka a Vochomůrky. Brontosauři Jeseník si u organizátorů objednali pro svou pohádkovou naučnou stezku hned jedenáct postaviček.

„Řezbáři budou sochat vodníka, vodní vílu, trola, ohnivého mužíčka, mračného obra a další bájné postavičky,“ prozradil za pořadatele Adam Svozil.

Jedním z těch, kteří se budou podílet na nové naučné stezce pro děti, je Jiří Veselý z Frýdku – Místku.

„Mým úkolem je vytvořit lavičku s ohnivým mužíčkem. Už se na to těším, bude to zajímavá práce,“ prozradil jednadvacetiletý student archeologie, který se řezbařině věnuje od svých devíti let.

Jeden z největších plenérů v republice je po celou dobu konání volně přístupný veřejnosti. Slavnostní vernisáž soch se uskuteční v sobotu 14. srpna od devíti do čtrnácti hodin.