Díra u Hanušovic získala nominace v kategoriích nejlepší režie, nejlepší ženský i mužský výkon v hlavní i vedlejší roli, nejlepší scénář, kamera, střih, zvuk, scénografie, kostýmy a masky.

Akademici jej nominovali také do hlavní kategorie nejlepší film. Zde se o titul utká se snímky Cesta ven, Fair Play, Pojedeme k moři a pohádkou Tři bratři.

Snímek Díra u Hanušovic je filmovým režijním debutem Miroslava Krobota. Ten si pro natáčení své prvotiny vybral horskou obec Vikantice. Mezi diváky sklidil snímek úspěch. Za prvních sedm týdnů po premiéře jej zhlédlo 131 tisíc lidí a utržil sedmnáct milionů korun. Lidé v samotných Hanušovicích jej však přijali s rozpaky.

Vše o filmu Krásno ZDE

Do nominací na Českého lva se probojoval též druhý snímek, který vznikal na Šumpersku a měl v loňském roce premiéru. Krásno Ondřeje Sokola se bude ucházet o ceny v kategoriích nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Karel Roden), nejlepší hudba a nejlepší masky.

Český lev jsou české filmové ceny. O jejich udělení rozhoduje odborná porota. V letošním roce vybírali filmoví akademici z pětapadesáti celovečerních hraných a dokumentárních snímků.

„V prvním kole hlasovalo ze 242 akademiků 123," řekla ředitelka Filmové akademie Tereza Rychnovská. Slavnostní večer s vyhlášením vítězů se bude konat 21. února v pražském Rudolfinu.