V hlavní soutěži se film Miroslava Krobota utká se snímkem Fair play Andrei Sedláčkové, ale také s díly francouzské, belgické, americké, maďarské či ruské kinematografie. Karlovarský festival je nejprestižnější filmovou přehlídkou ve střední a východní Evropě.

Snímek Díra u Hanušovic vznikal ve Vikanticích loni v létě. Pro divadelního režiséra Miroslava Krobota byl filmovým režijním debutem. Do své prvotiny obsadil řadu herců ze svého Dejvického divadla: Ivana Trojana, Jaroslava Plesla, Lenku Krobotovou či Tatianu Vilhelmovou.

Snímek vypráví příběhy lidí žijících v horské vesnici, která se nezadržitelně vylidňuje. Žánrově tvůrci Díru u Hanušovic označují jako načernalou komedii.

„Humor je pro mě nedílnou součástí díla. Mám rád humor, který v podtitulu netrčí jako zadání, ale je zdánlivě samozřejmý a nenápadný," poznamenal Miroslav Krobot.

Scénář Krobot tvořil se svým spolužákem ze studií Lubomírem Smékalem. Chtěli, aby postavy promlouvaly jazykem, který k prostředí Jeseníků patří. Postavy proto mluví v nářečí.

Režisér za tím účelem namluvil hercům jejich repliky v nářečí na cédéčko a s předstihem jim disky rozdal, aby měli dostatek času se dialekt naučit.

Prostředí Jesenicka Krobot se Smékalem důvěrně znají. Vnímají jej jako kraj se specifickou dramatičností a svéráznými lidmi. Osobitá je i hlavní hrdinka Maruna, kterou ztvárnila Tatiana Vilhelmová.

„Maruna má můj obdiv. Myslím, že kdybychom se spolu potkaly, a pokud by se se mnou vůbec dala do řeči, zírala bych na ni s otevřenou pusou. Řekla bych si: tak to je ženská. Já jsem úplný ořezávátko!" řekla Tatiana Vilhelmová.

Díky natáčení získala k Jeseníkům blízký vztah. „Jeseníky jsou velmi inspirující místo. Kdybych byla malíř nebo spisovatel, tvořím jenom tam," poznamenala Tatiana Vilhelmová.

Jeseníky hercům a celému štábu učarovaly. „Na rozdíl od jiných natáčení, kdy se velmi často pendluje mezi domovem a placem, bydleli herci i štáb několik týdnů na místě lokace," uvedla Andrea Závěšická, ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. To se na tvorbě snímku podílelo prostřednictvím Jesenické filmové kanceláře.

Díra u Hanušovic bude mít celostátní premiéru 24. července. Díky mobilnímu kinu budou moci diváci snímek zhlédnout i ve vesnicích v okolí Hanušovic, kde klasický biograf nemají.