Radek Jaroš si jako první Čech a teprve patnáctý člověk na světě splnil horolezecký sen a zcela unikátně za přítomnosti kamery vystoupil na poslední z nejvyšších hor světa K2, která mu chyběla do takzvané Koruny Himaláje. Film se tak pro diváka stává mimořádnou příležitostí absolvovat společně s Radkem a jeho horolezeckými přáteli strastiplnou cestu na osmitisícový vrchol a stát se na malou chvíli doslova součástí expedice na K2.

„Točili jsme v místech, kde většina lidí bojuje o život jenom díky tomu, že je tam jen třetina kyslíku. Ten, kdo na film půjde, musí počítat s tím, že nejde o akční snímek, ale o dokument, kde se míchají i moje vztahy, trápení, radost. Diváky čekají krásné záběry z míst, kam se dostane jen několik desítek lidí z naší planety," řekl o natáčení horolezec Radek Jaroš.

Režisér filmu David Čálek pracoval jako kameraman na několika hraných a dokumentárních snímcích, jednalo se například o Plán režiséra Benjamina Tučka či Mamas & Papas režisérky Alice Nellis. Jako režisér David Čálek zaujal oceňovaným dokumentem Nebe, Peklo z roku 2009 nebo svým posledním filmem z loňského roku o somálských pirátech.

Oko uvede dokument Cesta vzhůru ve čtvrtek 27. srpna v 18 hodin a v pátek 28. srpna ve 20 hodin.