Spolek s červeným pudlíkem ve znaku založili přátelé z absolventského ročníku 2009/2010 pražské DAMU – Milan Šotek z oboru dramaturgie a Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora z oboru herectví. Důvodem byl, jak sami říkají, „odskok z velké na malou“, tedy šance odskočit si z velké scény do malého autorského divadla, kde je divák na dosah ruky.

Pro šumperské diváky je spolek zajímavý i tím, že jeho členkou je i rodačka ze Šumperka a absolventka DAMU Lucie Polišenská, dnes členka souboru Divadla na Vinohradech.

Kabaret Calembour rozvíjí poetiku divadel malých forem i tradici českého literárního kabaretu. Za slovními hříčkami typu

„Knedlo vepřo zelo prázdnotou“ nebo „Synáček se potatil a tatíček zesinal“ ční inspirace texty Voskovce a Wericha či Jiřího Suchého.

Skladba představení vychází z praxe tradičních kabaretů, kde se vedle původních písní a žertovných výstupů hrála i kabaretní aktovka. Na scéně letního divadla odehrál včera soubor jen aktovku Borůvčí s podtitulem Fraška na divoko. Úvodní kabaretní část programu možná uvidí návštěvníci letošního festivalu Město čte knihu.

Kabaret Calembour vystupuje v Divadle Čertovka na pražské Kampě. Před týdnem získal hlavní cenu na víceoborovém festivalu Český tučňák.

Šumperský festival Divadlo v parku pokračuje v sobotu 12. června komedií Arnošta Goldflama Dámská šatna v podání Klicperova divadla v Hradci Králové. Začátek je v 21 hodin. Nedělní večer bude patřit derniéře úspěšného muzikálu Divadla Šumperk Hvězdy na vrbě, ten se hraje na scéně v Pavlínině dvoře, a v pondělní večer uzavře přehlídku Východočeské divadlo Pardubice s komedií Nejstarší řemeslo. Začátky jsou pokaždé v devět večer, vstupné se pohybuje od 130 do 150 korun.