Od pondělí 11. července nabídnou kina po celé České republice ochutnávku z karlovarského programu pod názvem Vary ve vašem kině.

Festivalové snímky uvidí i návštěvníci šumperského kina Oko.

Severoamerickou kinematografii zastoupí snímek Tohle je náš svět, evropskou tvorbu bude reprezentovat francouzská detektivní retro komedie Líná zátoka a třetici završí vysoce ceněné brazilské drama Neonový býk.

„Přestože na karlovarský festival přijíždí každoročně velké množství filmových fanoušků, víme, že v celé zemi jich je ještě mnohem více. Velmi mě těší, že díky aktivitě distribuční společnosti můžeme letos divákům v kinech v republice nabídnout hned tři skvělé filmy z festivalového programu, a to bezprostředně po jeho skončení," vzkázal umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Vlajkovou lodí Varů v kině Oko bude bezesporu pozitivně laděný film USA o volnomyšlenkářské rodině Tohle je náš svět, ve kterém v roli excentrického otce šesti dětí exceluje herec Viggo Mortensen. Jeho neotřelý přístup k výchově si v Cannes a před tím i na Sundance získal srdce diváků i filmových kritiků.

Na čistě komickou notu zahraje francouzský film Líná zátoka režiséra Bruna Dumonta. Nyní po uvedení v soutěži na festivalu v Cannes vstupuje Dumont do kin se svou zdivočelou komedií a retro detektivkou v jednom. Zábavná francouzská komedie, odehrávající se v nádherně nasnímaných exteriérech severní Francie, ukáže, že i Francouzi si umí dělat legraci sami ze sebe.

Do třetice divoký a smyslný svět brazilského rodea představí drama Neonový býk, druhý celovečerní film mladého brazilského režiséra Gabriela Mascara.

Exotická road movie vypráví příběh provizorní rodiny, jejímž domovem je náklaďák, ve kterém se převážejí býci z jedné štace na druhou. Životy lidí a zvířat se na brazilském venkově prolínají v živočišné směsi vášně a naděje. Skrz prach a pot tvrdé práce probleskují sny pohledného kovboje Iremara, tanečnice Galegy a její malé dcery Cacá o barevné budoucnosti, zářivé jako mytický Neonový býk. Film byl ve světové premiéře uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, odkud si odvezl zvláštní cenu poroty. Oko odehraje filmy v termínu od 11. do 13. července od 20 hodin.